Alte sporturi

Karateka vâlceni, vicecampioni naţionali

Duminică, 18 noiembrie, Sala Traian din Rm. Vâlcea a găzduit ediţia a 16-a a Campionatului Naţional de Karate – stilul kata shito ryu, competiţie sportivă organizată de Clubul Saishin Karate Do şi Federaţia Română de Karate Modern. Printre invitaţii de onoare care au onorat această competiţie s-au numărat şi Vasile Manea, secretarul general al FRKM, din partea Agenţiei Naţionale pentru Sport fiind invitat inspectorul sportiv Marin Dulgheru. Competiţia s-a desfăşurat pe trei suprafeţe de concurs, atât la probele de individual, cât şi în cele pe echipe, de buna desfăşurare a campionatului răspunzând un număr de paisprezece arbitri europeni. Scopul acestui campionat l-a reprezentat selecţia sportivilor de kata în vederea participării la Campionatele Mondiale de Karate Shito Ryu din anul 2008.

Sportivii care-au avut drept de participare s-au încadrat pe patru categorii de vârstă: copii, mini-cadeţi, cadeţi, juniori şi seniori. Astfel, un număr de 127 de sportivi de la douăsprezece cluburi au concurat la stilul kata individual şi echipe masculin şi feminin.
Pe locul I s-au clasat sportivii de la CS Masibo Petroşani, club ce s-a prezentat în competiţie cu 40 de karateka. Locul secund, ca număr de medalii obţinute, a fost adjudecat de clubul sportiv „Saishin” din Rm. Valcea, iar printre sportivii care s-au clasat pe podium îi putem aminti pe: locul I – Marian Urluescu, Bianca Munteanu, Ştefania Văduva,  Bogdan Muşuroaia;  locul II – Vlăduţ Ştefana, Malina Tătaru, Diana Dicu, Mihaela Mina; locul III – Valentin Sincu, George Matei, Alexandru Sandu,  iar la echipe s-au obţinut două locuri I,  patru locuri II, trei locuri III.  Medalia de bronz a fost obţinută de CS Flacăra Moreni, club ce a fost prezent în competiţie cu 12 sportivi. De asemenea, în plan local, şi clubul Sport Max din Rm. Vâlcea a avut o comportare bună şi a obţinut două medalii de argint şi patru de bronz.
Informaţiile ne-au fost oferite de preşedintele comisiei de examinare, Cătălin Vlăduţ – 4 Dan KARATE Shito-Ryu. (L.C.)