Invincibilii!

CSM Rm. Vâlcea  – Gaz Metan Mediaş 3-1 (1-0)

„Municipalii” au obţinut în acest debut de campionat rezultate pozitive practicând un joc fără prea mare strălucire, însă sâmbătă a fost altfel. Cei peste 1000 de spectatori care „au invadat” stadionul Hidroelectra pentru a vedea derby-ul dintre CSM şi Gaz Metan Mediaş, echipă care şi-a anunţat încă din debutul sezonului candidatura la promovare, au avut ce vedea, două formaţii care au practicat un fotbal spectaculos.

Joc echilibrat în prima repriză

Vâlcenii antrenaţi de Marian Bondrea şi Mitică Teleşpan au avut un debut de meci extrem de bun şi puteau înscrie chiar din minutul 3, când Melcea a avut o acţiune bună pe partea dreaptă, i-a pasat lui Boroiban în interiorul careului, însă şutul acestuia, din întoarcere, a fost blocat de unul dintre apărătorii adverşi. După această oportunitatea de a marca a „municipalilor” am asistat la un joc echilibrat în care ambele formaţii au încercat să nu lase spaţii adversarilor, pesemne că ambii antrenori au analizat îndelung jocul prestat de echipa adversă. În minutul 22, Onofrei a depăşit prin dribling doi adversari, a pătruns în careu, a centrat, mingea îl depăşise pe portarul Şteţca, însă Şomfălean a apărut în ultima clipă în faţa lui Vidakovic şi a reuşit să-l blocheze pe bătăiosul atacant sârb. Aceasta avea să fie faza premergătoare primului gol al „municipalilor” pentru că… în minutul 25, Cercel a executat scurt un corner până la Stanca, acesta a centrat şi Iosif Melcea, din şase metri l-a învins la colţul scurt pe Şteţca, scorul devenind 1-0. Până la pauză vâlcenii putea să aibă chiar două goluri diferenţă, dar Vidakovic după o cursă impetuoasă de aproximativ 50 de metri în care a depăşit tot ce i-a stat în cale, n-a mai avut puterea să şi finalizeze, intrând în unghi şi în cele din urmă fiind blocat de Şteţca.

S-au dezlănţuit după pauză

Cei care au început repriza a doua mai bine au fost oaspeţii, însă, din fericire pentru noi şutul lui Boaru din situaţie favorabilă a trecut peste poarta tânărului Râmniceanu. Replica gazdelor nu a întârziat să apară şi în minutul 49, elevii lui Bondrea au reuşit una dintre cele mai frumoase faze ale meciului. Mingea a curs bine până la marginea careului medieşean, Melcea i-a pasat Vidakovic, sârbul mai departe pentru Boroiban care a trimis din prima pentru Onofrei, din păcate pentru vâlceni mijlocaşul a trimis foarte slab din situaţie clară de a marca. Şi cum în fotbal ocaziile se răzbună, în minutul 53, cel mai bun jucător al oaspeţilor, vâlceanul Doru Dudiţă, a avut o cursă excelentă pe partea dreaptă, a centrat la colţul lung şi Ciprian Prodan, venit lansat din spate, l-a învins cu o lovitură de cap pe Râmniceanu, aceasta fiind de fapt şi prima minge pe spaţiul porţii vâlcenilor. Oaspeţii n-au avut prea mult timp să se bucure de egalare, pentru că, după numai trei minute, „municipalii” au trecut din nou în avantaj. Stanca a centrat, Vidakovic şi-a depăşit în săritură adversarul şi a trimis mingea cu capul exact în vinclul porţii lui Şteţca fără nicio speranţă pentru acesta. După primirea celui de-al doilea gol, medieşenii au cam cedat nervos. Unul dintre brazilienii oaspeţilor, Cairo de Oliveira l-a lovit cu cotul pe Melcea undeva pe la mijlocul terenului, însă, centralul Sorin Uţică după ce s-a consultat cu unul dintre asistenţi i-a arătat numai cartonaşul galben. Brazilianul nu s-a potolit şi în faza imediat următoare, l-a faultat din spate pe acelaşi Melcea, iar Uţică n-a ezitat şi i-a arătat cel de-al doilea galben şi implicit pe cel roşu. După ce oaspeţii au rămas cu un om mai puţin pe teren, Marian Bondrea l-a introdus în locul lui Boroiban pe nou-venitul Luiz Robson, jucător sosit în Zăvoi acum 10 zile. Mutarea antrenorului s-a dovedit a fi inspirată pentru că, în minutul 63, la prima atingere de balon brazilianul a fost la un pas de a înscrie. Cercel a executat magistral o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri, portarul oaspeţilor a respins în lateral şi Robson a trimis mingea în bară. Câteva minute mai târziu, acelaşi Luiz Robson a plecat bine de la limita ofsaidului, l-a driblat inclusiv pe portarul Şteţca, însă a intrat în unghi şi a şutat pe lângă poartă. Brazilianul a dovedit că are stofă de fotbalist în minutul 67 când a primit o pasă de la Onofrei şi-a păcălit adversarul direct şi a sprintat spre poartă, a „ciupit” mingea exact în faţa lui Şteţca şi a înscris în poarta goală spre bucuria spectatorilor care au fost cuceriţi de ceea ce a reuşit Robson în cele aproximativ 25 de minute în care a evoluat. După marcarea celui de-al treilea gol vâlcenii au mai redus puţin motoarele, iar acest lucru le-a permis oaspeţilor să domine în anumite momente, deşi se aflau în inferioritate numerică, ba chiar să ameninţe destul de serios poarta lui Râmniceanu. Mai întâi, în minutul 77, medieşenii au avut o ieşire bună pe contraatac, Dudiţă a centrat pentru Boaru, acesta din urmă a trimis bine mingea cu capul, dar Râmniceanu a reuşit să respingă. Tânărul portar al „municipalilor” a reuşit să se remarce încă o dată, câteva minute mai târziu, la şutul de la aproximativ 25 de metri al lui Ciprian Prodan, reuşind să respingă spectaculos în corner. În minutul 85, elevii lui Cristi Pustai au fost foarte aproape de a reduce din diferenţă, dar lovitura liberă executată de brazilianul Edson a întâlnit vinclul porţii vâlcene, iar până la final scorul a rămas neschimbat. Cu această victorie CSM Rm. Vâlcea „s-a cocoţat” pe prima poziţie a clasamentului seriei B2, de unde sperăm să nu se mai dea jos prea curând.
Au evoluat formaţiile:
CSM Rm. Vâlcea : Râmniceanu – Vişa, Cilean, D. Stanca, Cercel – Ekwala, Pasăre (Şerban ’78), Onofrei, Melcea – Vidakovic (Popescu ’68), Boroiban (Robson ’60).
Gaz Metan Mediaş: Şteţca – Pancovici (Edson ’39), Lazăr, Şomfălean (Pereira ’70), Târnu – Sabou, Hoban, Cairo, Dudiţă – Boaru, Prodan
Au arbitrat: Sorin Uţică – la centru, ajutat la cele două linii de Eduard Ungureanu şi Vlad Bârleanu, toţi din Bucureşti.

Iosif Melcea, cel mai bun jucător

De departe cel mai bun jucător al CSM-ului în partida de duminică a fost Iosif Melcea. Micuţul mijlocaş le-a făcut viaţă grea fundaşilor adverşi, aceştia fiind de foarte multe ori obligaţi să-l oprească prin fault. El a fost cel care a înscris primul gol şi a creat multe oportunităţi pe care colegii săi nu le-au fructificat.

Robson i-a cucerit pe vâlceni

Cel mai nou jucător sosit în tabăra „municipalilor” este jucătorul brazialian în vârstă de 26 de ani, Luiz Robson. Chiar de la prima apariţie în tricoul CSM-ului, brazilianul a reuşit să-i cucerească pe suporterii vâlceni, unii dintre aceştia grăbindu-se să-l asemenea cu un conaţional de-al său mult mai cunoscut, colegul lui Chivu de la Inter, Adriano. Robson a impresionat prin plasamentul său şi prin ştiinţa jocului de care dă dovadă în anumite momente, brazilianul reuşind un gol şi încă două mari oportunităţi de a marca în numai 20 de minute. Despre evoluţia sa, antrenorul Marian Bondrea a spus: „Este un jucător de mare ajutor pentru echipă, dar se vede că nu este pus la punct cu pregătirea fizică. Este venit de zece zile la noi, nu ştim dacă s-a pregătit şi unde, aşa că, deocamdată, nu se poate vorbi de el ca titular. Sperăm că va fi unul dintre jucătorii de bază ai echipei, până acum premisele fiind create.”

Tineretul, în tribună

În pauza meciului, au sosit în incinta stadionului Hidroelectra şi componenţii naţionalei de tineret a României. Aceştia au fost preluaţi de secretarul general al clubului din Zăvoi, Jan Turmacu şi aşezaţi pe scaune pe partea opusă tribunei, undeva lângă banca tehnică a medieşenilor.
Antrenorii Emil Săndoi şi Florin Prunea, au fost aplaudaţi la scenă deschisă de suporteri în momentul când au ajuns la stadion, iar aplauzele au fost răsplătite cu vorbe frumoase. „Doresc echipei vâlcene să promoveze, mai ales că s-au făcut investiţii importante, stadionul din Zăvoi arată extraordinar”, a spus Emil Săndoi.

Ropotan vrea CSM-ul în Liga I

Anouncerul Vali Conea i-a chemat la microfon pe câţiva dintre componenţii naţionalei de tineret a României, dar şi pe antrenori. De departe cel mai dezinvolt a fost mijlocaşul lui Dinamo, Adrian Ropotan.  Acesta le-a urat mult succes jucătorilor de la CSM şi a spus că speră, ca la anul, să se întâlnească cu ei din postura de adversar, într-un meci oficial Dinamo – CSM.