Ploaia, de bun augur pentru govoreni

• primarul Şerban de la Popeşti ar fi vrut ca meciul să fie întrerupt

Puţini le-au dat vreo şansă pentru acest campionat govorenilor, mai ales datorită situaţiei financiare precară cu care s-au confruntat în ultima perioadă. Numai că lucrurile par a se fi aranjat pentru gruparea lui Mihai Ciobanu după ce Sind Oltenia, prin Janin Oteşanu, a luat hotărârea de a-şi respecta promisiunea şi a achitat toate datoriile echipei FC Govora către AJF. Gruparea din staţiune era ameninţată cu neprogramarea la primele meciuri din campionat, ce ar fi fost urmată apoi chiar de excludere. Însă govorenilor li s-a mai acordat o ultimă şansă după ce le-a fost prelungit până vineri, 10 august, termenul de achitare a datoriilor ce ajunseseră undeva în jurul sumei de 26 milioane de lei vechi. Banii au ajuns în contul AJF, aşa că FC Govora a putut fi gazda meciului cu Luncavăţul Popeşti de sâmbătă, după amiaza.

La fel ca şi cel de la Călimăneşti, partida s-a disputat de la ora 18.00, lucru ce a îngreunat finalizarea meciului. Oaspeţii erau clar favoriţi în faţa unei echipe care nu mai are în componenţă nici măcar jucătorii de anul trecut care-au reuşit să-şi aducă contribuţia la salvarea de la retrogradare. Au mai rămas doar o parte dintre aceştia pentru care acest campionat pare mult mai dificil decât cel din sezonul trecut. Dar au şansa lor, mai ales dacă le va surâde norocul aşa cum a făcut-o în această primă etapă când FC govora s-a impus cu scorul de 3-2. Asta în ciuda faptului că Luncavăţul a condus meciul timp de vreo 60 de minute. Gruparea lui Şerban s-a aşezat la timonă încă din start, a marcat repede, cam prin minutul 15, după o bâlbâială în careul govorean de care a profitat poştaşul Sima. Cum a început ploaia, însă, şi a început să se lase întunericul, s-au schimbat lucrurile pe teren. FC Govora a egalat prin Radu Daniel, apoi, imediat, a preluat conducerea graţie reuşitei lui Bîrlogeanu. Asta spre disperarea primarului Costel Şerban care, se pare, i-a tot cerut centralului Petre, de când condiţiile au început să fie improprii, să oprească meciul. Şi se pare că a avut de ce să se teamă. Între timp scorul a devenit chiar 3-1 pentru govoreni după execuţia din corner a lui Gabriel Dinu. Portarul popeştean a vrut să reţină balonul, dar a picat cu tot cu minge în poartă, astfel că diferenţa a devenit aproape insurmontabilă. S-a terminat totuşi 3-2 pentru gruparea condusă de pe margine de Iulică Dincă, oaspeţii marcând în minutele de prelungiri din penalti după un henţ în careu făcut de govoreanul Claudiu Toma.