Alte sporturi

Halterofilii vâlceni, printre protagonişti la Cupa României

Patru halterofili legitimaţi la Clubul Sportiv Chimia, acolo unde sunt pregătiţi de profesorul Gheorghe Dinu, au fost prezenţi recent la calificările pentru Campionatul Naţional şi la Cupa României, ambele întreceri fiind destinate juniorilor II. De la competiţia care a avut loc la Bistriţa sportivii vâlceni au izbutit să se întoarcă acasă cu rezultate remarcabile. La categoria 45 de kilograme, Alexandru Şandru s-a clasat pe primul loc şi a reuşit să intre astfel în posesia medaliei de aur. Al doilea protagonist al delegaţiei vâlcene a fost Lucian Vlad (care-a concurat la categoria 69 de kilograme), acesta ocupând doar locul 3 la finele competiţiei.

În afara celor doi performeri, s-au mai luptat pentru medalii alţi doi sportivi vâlceni, care însă nu au reuşit să urce pe podium. Astfel, Sorina Matei (la 44 de kilograme) a ratat de puţin medalia de bronz, clasându-se doar pe locul 4, iar Alexandru Tănăsie (la 36 de kilograme) a terminat doar la şaselea acest concurs. Chiar şi aşa, cele două medalii cucerite l-au mulţumit pe deplin pe antrenorul Gheorghe Dinu, asta şi pentru că toţi cei patru halterofili ai clubului Chimia prezenţi la Bistriţa s-au calificat pentru finala Campionatului Naţional de juniori II. Următoarea competiţie la care vâlceni vor participa, Campionatul Naţional de seniori, va avea loc în perioada 3-9 iulie, la Oneşti.