Lera Stroeşti continuă să confirme

• după ALX Mateeşti şi FC Saldi s-a recunoscut învinsă în faţa trupei lui Marin Brutaru

Victoria importantă obţinută în etapa trecută când i-au cam scos din cărţi pe cei de la ALX Mateeşti nu i-a făcut pe jucătorii Lerei Stroeşti să se relaxeze. Din contră, i-a motivat şi mai tare în perspectiva meciurilor viitoare. Asta în ciuda faptului că nu mai au şanse practice să termine campionatul pe primul loc. Şi în meciul cu Saldi Cernişoara şi-au propus victoria pe care, până la urmă, au obţinut-o. A fost un joc remarcat în primul rând prin faptul că a fost condus de o brigadă formată din doar doi arbitri. Cel de-al treilea nu s-a prezentat la meci, aşa că jocul a fost destul de dificil.  Trebuia ca centralul Ghinea să vadă cam tot ce se întâmplă pe teren, inclusiv off-side-urile de pe o anumită parte a terenului.

Au existat şi nemulţumiri legate de deciziile luate de ambele părţi, însă cu precădere în cea a gazdelor. Poate că n-ar mai fi existat reproşuri la adresa arbitrilor dacă una dintre cele două echipe se desprindea încă de la început. Însă jocul a fost echilibrat ca rezultat. Jucătorii preşedintelui Marin Brutaru au avut mai multe ocazii în prima repriză, dar n-au reuşit să bage mingea în aţe de la început. Au făcut-o abia prin minutul 30. A fost şi un gol al gazdelor, anulat pe motiv de off-side, spre nemulţumirea cernişorenilor care au reuşit totuşi să restabilească egalitatea la puţin timp de la reluare. Au mai avut câteva ocazii prin care puteau trece în avantaj, însă băieţii lui Siliminel Diaconescu s-au văzut din nou conduşi, cu 2-1. N-au mai avut forţa să revină în joc. Oaspeţii au mai marcat de încă două ori, în minutele 80 şi 90, stabilind scorul final, de 4-1 pentru Lera Stroeşti.