Goleştenii, învinşi fără drept de apel

Disputarea meciului sâmbătă după amiază i-a cam luat prin surprindere pe cei de la Goleşti. De fapt pe o parte dintre jucători care n-au ştiut că etapa se desfăşoară în ziua referendumului. Aşa că, cu vreo 5 minute înainte de începerea partidei cu Oltul Dăeşti, nu erau decât vreo 7-8 jucători la teren. Între timp, cei prezenţi îi mai anunţaseră pe câţiva, astfel că meciul s-a jucat de la egal la egal, dacă am putea spune aşa. Totuşi, au fost nevoiţi să improvizeze. În lipsa portarului a trebuit ca antrenorul Marian Căruntu, sau Englezu’, după cum este el alintat de jucători, să-şi ia mănuşile. A avut şi câteva intervenţii reuşite, însă colegii i-au reproşat o parte din golurile, destul de multe, primite de UTG. Dar vina le-a aparţinut şi celorlalţi care s-au lăsat depăşiţi în multe faze de oaspeţi.

Debutul meciului i-a surprins pe goleşteni care s-au văzut conduşi cu 3-0 încă din minutul 20. Primarul Dobre de la Dăeşti, Roman şi juniorul Rădău şi-au trecut numele pe lista marcatorilor. Se părea că nu vor avea nicio problemă în a se impune, dar lucrurile s-au complicat pe parcurs. Gazdele, prin Banu, au obţinut un penalty pe care l-a executat precis sărbătoritul zilei de la Unirea Tricolorul Goleşti, Cătălin Crăciun, micşorând astfel din diferenţă. A urmat apoi repriza secundă în debutul căreia gazdele s-au apropiat la doar un gol de adversari, Căpăţînă fiind autorul golului de 3-2. Deja dăeştenii începuseră să se certe între ei, se temeau că pot pierde jocul din mână. Dar a venit o nouă reuşită a lui Dobre, lăsat singur pe colţul lung. Şi meciul s-a încheiat de aici. Au mai marcat Roman, Ciobanu şi Tiţa, astfel că s-a terminat 7-2 pentru Oltul Dăeşti.