Minerul Costeşti, de 3-2 speranţe…

Derby-ul codaşelor din Liga a IV-a, dintre Minerul Costeşti şi Unirea Tomşani s-a încheiat cu victoria gazdelor, la capătul unei partide în care ambele grupări au dat dovadă de maximă sportivitate. Minerii, în eventualitatea oricărui alt rezultat decât victoria, şi-ar fi compromis total şansele de salvare de la retrogradare. Din acest motiv echipa gazdă a acţionat cu mai multă hotărâre şi Andrei Borăscu a reuşit deschiderea scorului în minutul 18. Oaspeţii nu au vrut să accepte eşecul, restabilind imediat egalitatea, prin Vasile Ducu.

Pauza a găsit tot echipa gazdă în avantaj graţie golului marcat de Emil Gânju, cel care avea să fie după pauză eroul partidei, cu golul de 3-2, după ce Unirea Tomşani mai restabilise încă o dată egalitatea. Prin victoria obţinută Minerul Costeşi mai are speranţe de salvare de la retrogradare, una din ultimele şanse urmând a-şi juca-o miercuri, la Băbeni, unde dacă nu câştigă iroseşte aproape toată munca dintr-un campionat întreg.