Arbitru lovit la Ştefăneşti

Trecuse ceva timp de când nu mai auzisem să se întâmple ca un arbitru să fie lovit la un meci din Campionatul Judeţean. Dar a ţinut să întrerupă perioada cu partide de fotbal „plictisitoare”, fără incidente majore, un jucător de la Victoria Ştefăneşti. Sâmbătă, 5 mai, la Ştefăneşti, echipa din localitate a primit vizita celei din Măciuca. Meciul a fost tensionat încă de la început, mai exact din momentul în care brigada de „fluieraşi” a ajuns la teren. Mihai Maria îi arbitrase pe cei de la Ştefăneşti cu o etapă înainte, la Şuşani şi avusese ceva probleme cu aceştia, chiar dacă Victoria a câştigat acea partidă.

Iar acum, imediat în următoarea etapă, venise din nou să-i arbitreze, dar de la linie. Au avut loc câteva schimburi de replici între cele două părţi amintite, aşa că, înainte de a începe, jocul căpătase culoare. În sfârşit, a început meciul, gazdele au marcat, au mai fost şi câteva reacţii necontrolate ale jucătorilor, dar centralul Petre Mihai a reuşit să ţină jocul cât de cât în mână până la finalul primelor 45 de minute când Victoria se afla încă în avantaj. În partea a doua a meciului, evenimentele s-au înmulţit. Oaspeţii au egalat, au preluat conducerea şi, pe lângă acestea, s-au mai consemnat şi două eliminări. Doi jucători, adversari, s-au lovit între ei, ambii fiind eliminaţi. Pe fondul celor petrecute şi a faptului că nu reuşeau să mai marcheze, jucătorii de la Victoria Ştefăneşti au devenit tot mai nervoşi, astfel că în minutul 80 lucrurile au scăpat de sub control. Centralul Petre Mihai i-a acordat al doilea cartonaş galben lui Gheorghe Enache, de la gazde, care a aruncat cu mingea intenţionat într-un adversar. După eliminare, jucătorul, nemulţumit de decizie, s-a îndreptat către arbitru, l-a călcat pe picior, l-a lovit în tibie şi apoi cu capul în frunte pe acesta. Jucătorul a fost calmat, gazdele au recunoscut greşeala lui Enache, o parte dintre jucători, conform spuselor unor persoane prezente la acest joc, bucurându-se chiar că au scăpat de Enache. Revenind la arbitru să spunem că loviturile primite nu l-au împiedicat să ducă jocul până la capăt. Numai că au fost din nou probleme, dar minore în comparaţie cu cele spuse. Cu puţin timp înainte de finalul meciului Petre a stârnit nemulţumirea oaspeţilor după ce a acordat, în minutul 89, penalti pentru Victoria Ştefăneşti. Cei de la Măciuca au protestat, însă nu şi-au manifestat nemulţumirea într-un mod atât de violent pe cât o făcuse Enache. Meciul s-a încheiat cu scorul de 3-2.