Alte sporturi

Handbalistele de la Olimpia Drăgăşani au ratat turneul final de junioare III

Visul echipei Olimpia Drăgăşani, de a accede la turneul final al Campionatului Naţional de handbal feminin rezervat junioarelor III, s-a frânt. Singura formaţie vâlceană care a trecut de furcile caudine ale fazei preliminare, calificându-se la turneul semifinal, a ratat de puţin prezenţa în ultimul act al competiţiei la acest nivel de vârstă. În cele zece meciuri disputate în faza semifinală, tinerele handbaliste drăgăşenene au înregistrat cinci victorii, un rezultat de egalitate şi patru înfrângeri. Decisiv pentru calificare a fost duelul cu LPS Buzău, echipă care le-a învins pe fetele de la Olimpia în turneul de pe teren propriu cu 20-16, asta după ce la Vâlcea, în sala Grupului Şcolar Energetic, drăgăşenecele s-au impus cu 23-21.

Chiar şi un rezultat de egalitate le-ar fi dat fetelor noastre şansa de a evolua la turneul final. Primul loc în grupă a fost ocupat de CSŞ Slatina – 18 puncte acumulate, poziţia secundă revenind echipei CSŞ Caracal – 14 puncte. Pe ultimul loc care-a asigurat participarea la turneul final s-a clasat aşadar LPS Buzău – 12 puncte, Olimpia Drăgăşani terminând faza semifinală doar pe locul 4 în grupa din care-a făcut parte, cu doar 11 puncte la activ. (N.C.)