Jandarmii, fără orizont

În acest retur de campionat, Alma Lex-ul şi Petrolul II, ambele echipe drăgăşenene, par sortite eşecului. Printre oamenii de fotbal din judeţ se vehiculează deja ideea că una dintre cele două formaţii, altă dată cu pretenţii la promovare, va retrograda în acest sezon. Acum, e ca la loterie, Petrolul II sau Alma Lex? Pentru că dacă ar fi să ţinem cont de situaţia din clasament, nu se poate face departajarea. Drăgăşenenii sunt la egalitate de puncte, însă jandarmii au un joc mai puţin disputat. Există posibilitatea şi ca ambele să se salveze, însă nu şi dacă vor continua precum în ultima perioadă. Cele două grupări au pierdut şi în runda recent disputată.

Petrolul II cu Forestierul Băbeni, iar Alma Lex-ul la Călimăneşti, pe terenul Coziei. Jandarmii au avut forţa de a-şi depăşi adversarul doar în prima repriză pe care au câştigat-o cu 1-0, graţie golului marcat spre finalul primelor 45 de minute. Însă în partea secundă jucătorii gazdă au fost mai buni. Dina a marcat prin minutul 60 pentru 1-1, Ionescu pentru 2-1, iar Lăcraru, pe final de meci, a mărit diferenţa la două goluri, astfel că s-a încheiat 3-1 pentru Cozia. Au mai existat şi ceva proteste la deciziile arbitrilor, oaspeţii au cerut la un moment dat chiar acordarea unei lovituri de pedeapsă, însă nu s-a mai petrecut nimic de luat în seamă. O dată cu acest succes, Cozia a scăpat definitiv de griji. Este aproape imposibil să mai revină în zona periculoasă. (M.V.)