Oltul Ioneşti a făcut scor cu AS Bărbăteşti

Revelaţia acestui retur de campionat din seria a II-a de la „Onoare”, formaţia sprijinită de Florin Dobra, Oltul Ioneşti, a mai făcut o victimă pe propriul teren. Dacă până nu demult se chinuiau să evite clasarea pe ultimul loc, acum ioneştenii au devenit o echipă de temut pentru oricare dintre formaţiile ce fac parte din acea grupă. Rezultatele pozitive consemnate în acest an i-au adus pe aceştia până la mijlocul clasamentului, în „coasta” echipelor mai cu pretenţii din fotbalul Ligii a V-a. Au făcut câteva modificări importante la echipă, au o altă atitudine, alt obiectiv.

Astfel că „gluma” continuă. În ultima rundă, disputată la sfârşitul săptămânii trecute, Oltul Ioneşti a înregistrat un nou succes, de această dată mai mult decât categoric. A învins cu 7-0 gruparea AS Bărbăteşti. Meciul a fost mai tensionat la început. Ioneştenii spun că şi-au luat măsuri de precauţie pentru ca meciul să nu degenereze, au adus oameni de ordine la teren, pentru că în tur au fost ceva probleme între cele două formaţii, un jucător de-al Oltului plecând cu nasul rupt de la Bărbăteşti. Prin prisma acestuia lucru s-au temut şi oaspeţii că vor avea parte de o primire „specială”. Însă gazdele susţin că jocul a decurs în limitele regulamentului. S-a jucat mai tare, mai bărbătesc, însă fără loviri intenţionate sau fără minge. „A fost o fază la care ei au spus că le-am lovit intenţionat un jucător. Dobra fusese faultat în careu, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. Imediat a venit faza pe care au acuzat-o ei. Au zis că el s-a răzbunat pentru faza de mai devreme. Un adversar i-a «suflat» mingea şi Dobra, din inerţie, l-a lovit mai rău la inghinali. Dar n-a fost vorba de intenţie”, ne-a mărturisit un oficial al echipei gazdă. În rest, despre joc, n-ar fi de spus prea multe. Băieţii din Bărbăteşti au ţinut fruntea sus o singură repriză. Abia prin minutul 35 au primit primul gol (marcat de Radu), iar Cosmin Tudor a mărit diferenţa la două goluri cu puţin înainte de pauză. În partea a doua a meciului, oaspeţii n-au mai rezistat. Au obosit, n-au avut nici schimbări de făcut, aşa că nu au mai putut emite vreo pretenţie. Oltul Ioneşti a mai marcat de încă cinci ori. Unul dintre goluri a fost înscris din penalti, acordat în urma unui fault în careu la Ciucă. Dobra, Telejman, Cosma de două ori şi Lungan şi-au trecut numele pe lista marcatorilor. Inclusiv un junior a marcat. Era debutant în fotbalul organizat, proaspăt legitimat şi a reuşit să se bucure de gol la primul meci. Acum ioneştenii au uitat deja rezultatul şi se gândesc la următorul meci de la Galicea. Îşi doresc să producă surpriza, dar s-ar mulţumi şi cu un egal pe terenul celor de la Topologul. (M.V.)