Alte sporturi

Al treilea esec pentru voleibalistele vâlcene în „A2”

CSM Caransebeş – CNMB Rm. Vâlcea 3-0

Al treilea eşec pentru voleibalistele vâlcene în „A2”

Echipa de volei feminin a Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân” a disputat sâmbătă, 7 octombrie, o nouă partidă în cadrul Diviziei A2, cea de-a treia din acest sezon. Vâlcencele, pregătite de soţii Marius şi Nicoleta Mărgărit, au evoluat de data aceasta în deplasare la CSM Caransebeş, dar n-au mai izbutit o prestaţie la fel de remarcabilă ca-n etapa precedentă. Au pierdut cum era de aşteptat cu 0-3 (pe seturi, 17-25, 15-25, 11-25), în doar o oră de joc, spre nemulţumirea antrenorului Marius Mărgărit, care-şi dorea mai multă ambiţie din partea elevelor sale. Fetele de la CNMB au jucat de la egal la egal cu adversarele lor doar în primul sfert, până la 15-15, moment din care au cedat complet iniţiativa, iar gazdele au câştigat lejer setul, ca şi pe următoarele două.  „Fetele au jucat mizerabil, aşa că este un meci la capătul căruia nu pot să fac prea multe comentarii. Mai e mult de lucru la partea psihică. Degeaba merg bine la antrenamente dacă pe teren, la meciuri, nu fac faţă. Nu contează că am pierdut, ci contează că nu s-au luptat deloc, au stat şi au aşteptat practic să se termine meciul”, a spus Marius Mărgărit după meciul de la Caransebeş. La finele săptămânii, mai precis sâmbătă, 14 octombrie, în Sala „Capela” vine însăşi lidera Seriei Est din Divizia A2, LPS Piteşti, iar moralul tinerelor voleibaliste vâlcene trebuie refăcut cât mai repede. (N.C.)