Govorenii n-au făcut faţă liderului

Deşi pentru ei era mai puţin important rezultatul de la Băbeni, govorenii au încercat să atragă atenţia şi să se impună în faţa liderului clasamentului. O victorie ar fi contat doar pentru palmares, pentru moralul jucătorilor. Deşi a practicat un joc bun, diferenţa între cele două formaţii sesizându-se doar în privinţa anumitor aspecte, cel mai important vizând condiţia fizică, formaţia lui Mihai Ciobanu n-a reuşit să obţină nici un punct din această întâlnire. Gazdele au profitat de două greşeli de apărare ale oaspeţilor, astfel că au tranşat soarta meciului în favoarea lor încă din prima repriză. Intraţi cu un avantaj de două goluri la pauză, băbenarii au abordat mult mai relaxaţi al doilea mitan. S-a făcut între timp 3-0, apoi Bîzgan a redus din handicap, însă gazdele au refăcut diferenţa, marcând pentru 4-1.

Finalul le-a aparţinut govorenilor care-au reuşit să mai înscrie o dată, prin Luigi Dinu, reuşită ce a închis tabela la scorul de 4-2 pentru FC Băbeni. „Ne-am bătut singuri. Am pierdut pe greşelile noastre. Au fost totuşi şi câteva situaţii pe care arbitrii le-ar fi putut trata în favoarea noastră. Dar nu ne legăm de arbitraj. O victorie ar fi fost bună pentru moralul jucătorilor. Oricum, sperăm că nu vom mai pierde nici un meci până la finalul campionatului, deşi mai avem câteva partide dificile”, ne-a spus Mihai Ciobanu, preşedintele FC Govora. (L.C.)