Damila a realizat scorul etapei

Gruparea lui Dan Niţu merge din bine în mai bine. În acest retur de campionat a demonstrat că statutul de nou-promovată, echipă care se mulţumeşte cu puţin, nu i se potriveşte, jocurile disputate până acum dându-i încredere că nu va avea probleme în lupta pentru menţinerea în elita fotbalului judeţean. Cele două meciuri ale Damilei de săptămâna trecută au avut rolul de a-i clarifica şi mai mult situaţia. A reuşit să se impună în ambele partide în faţa unor grupări cu care se „bate” pentru salvarea de la retrogradare. A învins-o mai întâi pe Conexin, iar sâmbătă, 28 martie, a făcut scor cu ultima clasată, Victoria Frânceşti. Când tocmai se gândea la prima victorie din campionat, încredere alimentată de jocul bun din ultima perioadă, Victoria a fost zdrobită de Damila, formaţie pentru care au marcat aproape toţi jucătorii.

Gruparea din Măciuca a avut emoţii doar în primele minute când, după ce a deschis scorul, a fost repede egalată, Dima marcând pentru 1-1. Până la pauză, însă, Lucian Munteanu şi compania au rezolvat situaţia. Au intrat la vestiare cu o diferenţă de trei goluri (4-1), disputarea părţii secunde devenind astfel o simplă formalitate. Partida s-a încheiat la scorul de 9-2 pentru gazde, Damila stabilind scorul etapei în Liga a IV-a. (Simona SIMA)