Flacăra a „ars” Cozia

Echipa antrenată de Gabriel Mangalagiu părea a fi revelaţia acestui retur de campionat. Cu excepţia meciului cu Dinamo Rm. Vâlcea, Cozia a înregistrat numai victorii, aşa că s-a transformat treptat într-o echipă de temut pentru orice grupare din eşalonul de elită judeţean. A atras atenţia nu numai în prima etapă din retur, cu CSM II, ci şi în meciul din intermediara de la mijlocul săptămânii trecută, când a învins-o pe Sportul, contribuind oarecum la decizia sponsorului acestei echipe de a-şi retrage sprijinul financiar acordat lui Leo Ştefan şi companiei. Tocmai de aceea, Cozia părea favorită şi în întâlnirea cu Flacăra Horezu, numai că trupa lui Mangalagiu a avut parte de un meci mai greu decât s-a aşteptat, plecând până la urmă învinsă din Treapt. Cozia s-a desprins în favorită încă din primele minute când Predescu a adus-o în avantaj.

Gazdele nu s-au resemnat, însă, şi până la pauză au restabilit egalitatea prin Ionuţ Nicolae. Jocul a continuat să păstreze un anumit echilibru şi în partea secundă. Marius Pufu a uşurat misiunea gazdelor şi a marcat în propria poartă, însă greşeala i-a fost acoperită imediat de Ciprian Tudorică, ce a înscris dintr-o lovitură liberă pentru scorul de 2-2. Finalul meciului a aparţinut grupării antrenată de Adi Glăvan, care a mai marcat de două ori, prin Frunză şi Vlad, reuşitele acestora aducând Flacărei toate cele trei puncte. (Simona SIMA)