Alte sporturi

Sportivii de la CNMB au urcat pe podium în Capitală

Recent, la Bucureşti, a avut loc cea de-a doua etapă a Grand Prix-ului de seniori, tineret şi juniori I din cadrul Campionatului Naţional. Dintre sportivii legitimaţi la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” Rm. Vâlcea au participat la această competiţie numai atleţii încadraţi la categoriile de juniori I şi II, deşi Grand Prix-ul a fost de asemenea destinat categoriei de seniori şi tineret. Printre sportivii de la CNMB Rm. Vâlcea care s-au remarcat în Capitală s-au aflat Ana Maria Roşianu (60 metri – locul 2 la juniori 1, locul 5 la seniori) şi Oana Clavac (triplusalt – locul 3 la juniori 1, locul 7 la seniori şi tineret). O altă atletă vâlceană ce a obţinut un rezultat bun este Aura Vătafu, elevă la Şcoala Generală „Tudor Vladimirescu” din Drăgăşani. Sportiva s-a clasat pe poziţia a doua la proba de 800 metri.

Atleţii de la CNMB se pregătesc în continuare pentru finalele următoarelor două Grand Prix-uri. Primul dintre acestea se va desfăşura în zilele de 20 şi 21 februarie şi este rezervat juniorilor I, iar al doilea are loc pe 27 şi 28 februarie şi este destinat juniorilor II. (O.D.)