Remiză cu Gaz Metan

AMICAL / Echipa lui Artimon a fost în multe momente ale jocului peste formaţia de Liga I

Sâmbătă, formaţia pregătită de Alin Artimon a susţinut cel de-al doilea amical al iernii în compania formaţiei de primă ligă, Gaz Metan Mediaş, meci încheiat la egalitate, scor 1-1. Ardelenii nu au reprezentat chiar o necunoscută pentru „municipali” având în vedere faptul că în sezonul trecut cele două formaţii au fost în luptă directă pentru accederea în Liga I, dar în cele din urmă câştig de cauză a avut echipa antrenată de Cristi Pustai.

Revenind la meciul disputat sâmbătă la Copşa Mică, putem spune că vâlcenii au avut o evoluţie destul de bună, mai ales că veneau după o săptămână în care au avut foarte mult de tras la programul impus de Artimon.  În ciuda oboselii acumulate, „municipalii” au avut o primă repriză în care şi-au creat destule ocazii de a marca, iar în multe momente ale jocului au dominat categoric. La medieşeni, încă din primul minut a jucat şi fostul jucător al CSM-ului, Mircea Voicu, care n-a făcut mai nimic, acest lucru datorându-se în primul rând prestaţiei excelente pe care a avut-o tânărul Goge care l-a anihilat pe acesta. Prestaţia bună a vâlcenilor merită cu atât mai mult lăudată având în vedere faptul că din echipa de bază a ardelenii doar Curtean, recent transferat la Timişoara, nu a jucat. Vâlcenii au fost foarte aproape de a înscrie în minutele 8 şi 23, dar şuturile lui Cîju şi Stromajer au rata de puţin ţinta. De altfel, tot cei doi jucători au colaborat perfect la golul înscris de „municipali” în minutul 14. Slovenul Jaka Stromajer a deviat subtil mingea pentru Enache Cîju şi acesta a înscris printr-o execuţie de mare efect, lob peste portarul medieşean. Contrar cursului jocului, Gaz Metan Mediaş a reuşit să înscrie în minutul 42 prin experimentatul Semeghin. Menţionăm că echipa pregătită de Cristi Pustai s-a apropiat mai periculos de poarta lui Rusandu de doar trei ori în cele 45 de minute ale primei părţi, aici incluzând şi faza golului. Partea a doua a fost mult mai săracă în faze de poartă în ciuda schimbărilor făcute de ambii tehnicieni, singurul care a mai ieşit în evidenţă fiind Laurenţiu Boroiban care a avut de câteva ori şansa golului. O dată  cu trecerea timpului jocul a scăzut în intensitate, principala vină pentru acest lucru fiind oboseala acumulată de jucătorii ambelor formaţii având în vedere că vin după o perioadă de acumulare. CSM Rm. Vâlcea a început meciul cu Gaz Metan Mediaş în următoarea formulă: Rusandu – Goge, Dinu, Kutlacek, Z. Kovacevic – Popa, Olariu, Sg. Popescu, Dobre – Câju, Stromajer. După pauză au mai intrat: Perianu, Pasăre, Vişa, Iordache, Dandea, Gîrlă, Roşca, Pîrvu şi Boroiban.
La finalul partidei, tehnicianul Alin Artimon a spus că este mulţumit de modul cum s-au comportat elevii săi în această partidă mai ales că veneau după o săptămână extrem de obositoare în care nu am scăzut intensitatea antrenamentelor deşi trebuia să disputăm acest amical. „Pentru noi, meciul cu Gaz Metan a fost un test util mai ales că băieţii au avut o săptămână extrem de grea cu câte două antrenamente pe zi. Pot spune cu jucătorii mei au realizat un joc reuşit în ciuda terenului destul de greu” – a spus Alin Artimon.