Prima înfrângere din acest an pentru echipa lui Artimon

AMICAL / CSM Rm. Vâlcea a fost învinsă cu 3-4 de formaţia de Liga a III-a, FC Caracal

Sâmbătă, după aproximativ o săptămână de la începerea pregătirilor, CSM Rm. Vâlcea a susţinut primul amical din acest an în compania formaţiei de Liga a III-a, FC Caracal. Iniţial, această partidă trebuia să se joace pe terenul celor din Caracal, dar în cele din urmă cele două grupă s-au înţeles să joace pe terenul sintetic din incinta bazei din Zăvoi. La reunirea lotului antrenorul Alin Artimon a declarat că a programat acest meci amical la doar o săptămână de la reluarea pregătirilor în special pentru a vedea la lucru jucătorii care veneau în probe.

În cele din urmă la Vâlcea a ajuns doar un singur jucător pentru a susţine probe, este vorba despre un fundaş stânga de origine lituaniană, Vadim. Acesta a fost folosit în prima repriză a meciului, dar nu i-a convins pe antrenorii Artimon şi Teleşpan că merită să fie achiziţionat, prestaţia sa fiind mai mult decât mediocră. Pentru prima parte a disputei cu FC Caracal, Alin Artimon a trimis în teren următoarea formulă: Perianu – Pasăre, Dinu, Kutlacek, Vadim – Popa, Sg. Popescu, Gârlă, Dobre – Câju şi Stromajer. „Municipalii” au avut un debut de partidă foarte bun şi după numai trei minute de joc au reuşit să deschidă prin Kutlacek după un corner executat excelent de Iulică Popa. Însă, echipa antrenată de Daniel Mogoşanu a reuşit să restabilească egalarea după cinci minute când Perianu a trebuit să se recunoască învins după ce Bobonete a şutat de la aproximativ 18 metri direct în vinclu porţii vâlcene. Mai mult decât atât, în minutul 15, caracalenii au trecut la conducere prin golul marcat de Ursu în urma unei combinaţii care a făcut şah-mat apărarea „municipalilor”. Avantajul oaspeţilor nu a durat decât cinci minute pentru că în minutul 20 Iulică Popa a fost faultat clar în careu de portarul Iordan şi „centralul” Berbecaru a dictat lovitură de pedeapsă pe care a transformat-o Enache Câju. Cu doar şase minute înainte de finalul primei părţi, jucătorii de la FC Caracal au înscris cel de-al treilea gol al lor prin Precup, gol venit în urma unei bâlbâieli a fundaşilor noştri. În ciuda rezultatului de la pauză, 2-3, vâlcenii au arătat că au poftă de joc şi au capacitatea de a depune destul de mult efort cu toate că nu au efectuat foarte multe antrenamente, semn că programul impus de Artimon pentru perioada vacanţei a fost respectat.
În partea secundă, la CSM Rm. Vâlcea s-au schimbat toate liniile, iar din această cauză jocul a scăzut în intensitate. Repriza a doua a fost începută de „municipali” în următoarea formulă: Rusandu – Pârvu, Vişa, Vătavu, Goge – Melcea, Dandea, Olariu, Roşca – Boroiban şi Iordache. În repriza a doua, modificările făcute de cei doi antrenori au dus la o scădere a intensităţii jocului, dar şi aşa tot s-a mai marcat de două ori, câte un gol de fiecare parte. Dar nu au lipsit nici fazele de poartă, ratările lui Boroban, Melcea sau Vişa făcându-l mare, cum se spune în termeni fotbalistici, pe portarul celor din Caracal. Mai întâi, în minutul 70, băieţii lui Mogoşanu au reuşit să înscrie pentru 2-4 prin Călin în urma unei faze în care fundaşii centrali ai CSM-ului au fost prinşi pe picior greşit după ce oaspeţii au repus repede de la margine. Una dintre cele mai frumoase faze ale meciului a fost reuşită de Roşca în minutul 75. Tânărul mijlocaş vâlcean şi-a ridiculizat doi dintre adversari după care a centrat perfect pentru Pârvu care a îndeplinit o simplă formalitate. De altfel, 3-4 a fost şi scorul final al întâlnirii dintre CSM şi FC Caracal, până la final doar încă o ratare a lui Boroiban mai putând fi consemnată în statistica acestui meci amical.

Câju a început anul cu… roşu

Cu doar câteva momente înainte ca arbitrul Victor Berbecaru să fluiere finalul primei părţi a avut loc un moment mai tensionat. Aşa cum se ştie în meciurile amicale jucătorii ambelor formaţii îşi temperează intrările la adversari pentru a nu risca vreo accidentare. Însă, probabil pentru a-l impresiona pe antrenorul Daniel Mogoşanu mijlocaşul de culoare al celor de la FC Caracal, Cristofer, a avut o intrare mai dură asupra lui Enache Câju pe care la cam luat cu fulgi cu tot. Jucătorul vâlcean n-a tolerat excesul de zel al „caracaleanului” şi a ripostat fiind la un pas de bătaie, moment în care arbitrul Berbecaru i-a arătat cartonaşul roşu trimiţându-l la vestiar cu câteva momente înaintea colegilor alături de care a evoluat în prima parte a meciului.

Melcea a făcut entorsă

În minutul 66, Iosif Melcea a vrut să reia spectaculos o minge venită de pe partea dreaptă şi a fost la un pas de o accidentare gravă. Micuţul mijlocaş vâlcea a reluat din cădere, mingea trecând puţin pe lângă poarta lui Iordan, după care n-a mai putut să se ridice, moment în care staff-ul medical al „municipalilor” a intrat în alertă. Deşi Melcea n-a mai putut continua partida fiind înlocuit cu tânărul Chebar de la CSM II, doctorul Oane Dinescu a revenit la banca tehnică şi i-a liniştit pe cei doi antrenori. Melcea a suferit o uşoară entorsă şi îşi va putea relua pregătirile începând din această săptămână.

Facundo are interdicţie de a intra în România

Talin Facundo trebuia să ajungă miercurea trecută în România, însă acest lucru nu s-a mai întâmplat. Se pare că la plecarea spre ţara natală argentinianul a avut un conflict cu vameşii români, motivul fiind o taxă pentru bagaje pe care acesta a refuzat să o plătească. Se pare că acest conflict care putea fi considerat unul minor ar consecinţe mult mai serioase. Refuzul lui Facundo de a plăti acea taxă de bagaje i-a adus o interdicţie de şase luni de a intra în România. La aflarea acestei veşti, oficialii clubului din Zăvoi au făcut o adresă către Ministerul de Interne prin care încearcă anularea acestei interdicţii şi speră să rezolve această problemă destul de delicată în care este implicat argentinianul în cel mai scurt timp posibil pentru ca acesta să nu piardă foarte mult din perioada de pregătire.

Câmpeanu, la un pas de Vâlcea

Devenit jucător liber la mijlocul săptămânii după ce a depus memoriu împotriva fostei sale formaţii Jiul Petroşani, Adrian Câmpeanu, golgheterul seriei a II-a în tur cu 10 reuşite, poate semna cu orice echipă. Se pare că cele mai mari şanse pentru a obţine semnătura atacantului de 27 de ani le are CSM Rm. Vâlcea, formaţie la care a mai evoluat în sezonul 2005-2006, pe când antrenor era Adrian Furnică. Conform spuselor oficialilor din Zăvoi, Câmpeanu va veni miercuri la Vâlcea pentru a semna un contract valabil până la finalul acestei ediţii de campionat cu drept de prelungire.