Luncavăţul Popeşti a mai răpus un „boss” al seriei

• Cătălin Sima şi colegii s-au impus cu 4-2, pe terenul celor de la Juventus Roeşti

Se pare că popeştenii antrenaţi de Cătălin Sima nu reuşesc să se mobilizeze bine atunci când întâlnesc grupări situate în coada clasamentului, dar, când vine vorba de învins formaţii puternice, o fac cu brio. Aşa s-a întâmplat şi în runda precedentă, când Luncavăţul a învins cu 4-2 ocupanta locului secund în seria a IV-a, Juventus Roeşti – grupare imbatabilă până în acel moment, cu şase victorii din tot atâtea meciuri disputate. Jucătorii de la Luncavăţul i-au dedicat această victorie coordonatorului de joc Cătălin Sima, care a împlinit în ziua meciului  vârsta de 36 de ani. Popeştenii au deschis scorul în minutul 17, din lovitură de pedeapsă obţinută de Zamfirescu şi executată cu sânge rece de Iordache (1-0).

Cinci minute mai târziu, juniorul Niţu a marcat pentru 0-2, dintr-un voleu superb, care i-a asigurat statutul de titular în acest campionat. Replica gazdelor a venit în minutul 34, când Amza a înscris printr-o torpilă executată cu sete de la 25 de metri şi a stabilit scorul la pauză (2-1). După reluarea partidei, Luncavăţul a pornit serios pe contraatac pentru a mai marca încă o dată şi a avea siguranţa că meciul este ca şi câştigat. Şeful popeştenilor, Cătălin Sima, a înscris cu capul pentru 3-1, în minutul 63, din interiorul suprafeţei de careu, ca apoi, şase minute mai târziu, juniorul Niţu să îşi treacă în palmares dubla (4-1). Ultimul gol al celor de la Luncavăţul a iritat jucătorii de la Roeşti, care au protestat la adresa arbitrului de centru la anumite decizii incorecte pe care acesta le-ar fi luat în favoarea popeştenilor. În acel moment, portarul şi un jucător de la Real au fost eliminaţi. În nouă oameni, Real-ul a mai înscris o dată, în minutul 94, prin Şelaru, care a stabilit scorul final: 2-4. (L.C.)