Au spart gheaţa!

• „municipalii” au obţinut prima victorie pe teren propriu în acest campionat

După două eşecuri consecutive în campionat, „municipalii” şi-au mai spălat oarecum din păcate săptămâna trecută, prin cele două victorii obţinute: una în Cupa României, la Caracal, iar alta în Liga a II-a, în faţa grupării Mechel Câmpia Turzii (fostă Industria Sârmei). Fără îndoială, cel mai important rezultat rămâne succesul la limită din Zăvoi, în faţa echipei ardelene, care-a însemnat prima victorie pe teren propriu a „municipalilor” în acest sezon. Gafele făcute de Rusandu în ultimele partide l-au determinat pe antrenorul Nikola Ilievski să-i dea credit lui Perianu, care a fost adus în Zăvoi tocmai de la adversara întâlnită sâmbătă, Mechel Câmpia Turzii. Celelalte noutăţi între titularii CSM-ului au fost Jaka Stromajer şi Constantin Grecu, jucători împrumutaţi de curând în Zăvoi de Pandurii Tg. Jiu.

Vâlcenii au început mai bine meciul şi au trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 10. După un slalom spectaculos, printre 6-7 jucători adverşi, pornit de la marginea careului de 16 metri, Câju (jucător venit în vară din Liga I, de la Gloria Bistriţa) a încercat un lob de efect peste portarul Szasz, însă acesta a agăţat mingea cu mâna şi şi-a salvat echipa de la un gol ca şi făcut. După o perioadă de joc tern, o luptă surdă la mijlocul terenului, a picat în sfârşit şi golul. Un fundaş al oaspeţilor a apreciat greşit traiectoria balonului la o lansare în adâncime, a ratat intercepţia, mingea a sărit peste el, iar tânărul Dobre a recuperat-o şi-a săltat-o în ultima clipă peste portarul advers ieşit în întâmpinare, de la marginea careului de 16 metri: 1-0.
Repriza secundă avea să înceapă cu o mare ratare a oaspeţilor, V. Ghindaru reluând mingea cu capul de puţin pe lângă poarta lui Perianu. Replica vâlcenilor nu a întârziat să apară, iar în minutul 68, portarul oaspeţilor, Szasz, s-a dovedit a fi decisiv în două faze în care „municipalii” s-ar fi putut desprinde pe tabela de marcaj. Mai întâi la capul lui Vişa, când a scos mingea miraculos de sub transversală, după o centrare venită din corner, iar apoi la şutul lui Stromajer, când a respins mingea în corner, de lângă bara laterală. Lovitura liberă a lui Rus, din minutul 72, avea să fie ultima fază demnă de menţionat, însă mingea trimisă de acesta de la peste 25 de metri a şters de puţin transversala porţii apărate de Perianu. Meciul s-a încheiat până la urmă cu 1-0, o victorie măruntă, dar importantă.
Au evoluat pentru CSM: Perianu – Goge, Dinu, Vişa, Kutlacek, Dobre (I. Popa ’83), Labun (Nimes ’88), Câju (Melcea ’81), Gârlă, Grecu, Stromajer.

CSM putea termina meciul în… 12!

Cea mai haioasă fază a meciului s-a petrecut în minutul 88. Accidentat la mijlocul terenului, căpitanul Tomas Labun a părăsit terenul pentru a primi îngrijiri medicale. Între timp, antrenorul Nikola Ilievski a purces imediat la ultima înlocuire pe care o mai avea la dispoziţie şi l-a introdus pe teren pe Nimes. Fără să observe că tocmai el a fost cel schimbat, după ce a primit îngrijirile medicale de rigoare, Labun s-a ridicat în picioare şi a cerut arbitrului permisiunea să revină pe teren, spre amuzamentul oamenilor din tribune. Centralul piteştean Mihai Ianovschi l-a liniştit rapid şi i-a făcut semn să se îndrepte către vestiare.

Răzvan Dobre a revenit cu gol

Ţinut rezervă de Ilievski din motive de indisciplină, tânărul fotbalist Răzvan Dobre a revenit cu gol şi-a netezit drumul echipei spre o victorie absolut necesară. „Încă de la venirea mea am spus că vreau disciplină la echipă. Dobre a fost scos o perioadă din lot, dintr-un motiv pe care nu vreau să-l fac public. Are contractul lui, are obligaţiile lui şi trebuie să dea întotdeauna maximum pe teren. La fel cum şi ceilalţi jucători ai echipei se achită de sarcinile lor”, a motivat antrenorul Ilievski absenţa lui Dobre.