Posada şi-a schimbat antrenorul, dar năravul ba

• nici Ciofîcă n-a reuşit să îndrepte situaţia la Perişani

Bilanţul negativ al primelor două etape i-a pus pe gânduri pe oficialii Posadei Perişani care, săptămâna trecută, s-au pus pe treabă şi au adus întăriri la echipă. Cea mai importantă dintre achiziţiile făcute este, cu siguranţă, cea a antrenorului Viorel Ciofîcă. Tehnicianul de la CSM nu s-a dus cu mâna goală la Perişani, ci l-a luat cu el şi pe unul dintre jucătorii pe care s-a bazat în campionatul trecut, la AS Şirineasa, pe Ilie Sporea. Cu toate acestea, Posada a rămas în subsolul clasamentului. N-a reuşit să se impună nici în runda recent disputată în care a întâlnit, pe teren propriu, gruparea primarului Liţoiu din Zătreni, pe Olteţul. Duroi şi compania au rezistat doar o repriză fără să primească gol.

Au avut şi câteva şanse de a înscrie, însă deznodământul partidei a fost amânat pentru partea secundă. Oaspeţii au aşteptat greşeala celor de la Posada şi până la urmă au reuşit să-şi atingă scopul. I-au prins pe două contra-atacuri, astfel că prin minutul 65 era deja 2-0 pentru Olteţul. Laurenţiu Pufu a redus din handicap, însă Posada n-a mai reuşit egalarea. Cei care-au marcat au fost tot oaspeţii, în minutul 90, după un penalti transformat de Mircea Herăscu. Astfel, Olteţul a obţinut prima victorie din campionat, în timp ce la Posada continuă suferinţa. (Laurenţiu SIMA)