Alte sporturi

Doi sportivi vâlceni învingători la Cupa Tenis Club

În perioada 14-17 august, s-a desfăşurat la Rm. Vâlcea „Cupa Tenis Club”, o întrecere juvenilă care-a adunat la start tinerele speranţe ale sportului alb din mai multe judeţe ale ţării. Directorul acestui concurs a fost Darius Brăguşi, de problemele de arbitraj s-a ocupat Nicu Dumitraşcu, în timp ce asistenţa medicală pe toată durata competiţiei a fost asigurată de Constantin Brăguşi. Turneul este cuprins în calendarul Federaţiei Române de Tenis şi s-a bucurat de prezenţa a 58 de mici tenismeni, care s-au întrecut la două categorii de vârstă (atât la fete, cât şi la băieţi). Sponsorii (SC Wise SRL, SC Sfax SRL, Pro Motor, Onil Serv, SC Edion SRL, cu sprijinul Direcţiei pentru Sport a Judeţului Vâlcea şi al Boromir Ind) au dotat competiţia cu premii în valoare de 3000 RON, constând în cupe, diplome şi materiale sportive marca Babolat, oferite primilor patru sportivi ai fiecărei categorii.

Printre câştigătorii celor patru concursuri s-au numărat şi doi sportivi vâlceni, legitimaţi la CS Aditen Govora. Este vorba de Andrei Bălintescu (care s-a impus la categoria 10 ani) şi Petruţ Mosor (învingător la categoria 12 ani). În turneul fetelor s-au impus Ilona Ghioroaie (Arpechim Piteşti) – la 10 ani, respectiv Roberta Naicu (Triumf Craiova) – 12 ani. (O.D.)