12 echipe de copii, din Vâlcea, Olt şi Sibiu, au participat la Cupa Tineretul, de la Făureşti

Duminică, 2 iulie, la Făureşti s-a desfăşurat cea de-a doua ediţie a Cupei Tineretul la fotbal juvenil. Competiţia a fost organizată de către Cornel Ciobanu, principalul distribuitor de echipamente sportive pentru echipele din judeţul nostru şi nu numai. La acest turneu au participat 12 echipe (din Vâlcea, Olt şi Sibiu), care au fost împărţite în trei grupe, pe categorii de vârstă. La 2004 s-au luptat pentru supremaţie ACS Tineretul, CS Sion Sălişte din Sibiu, FC Balş şi Luceafărul Călimăneşti. Întrecerea a fost câştigată de FC Balş. Gruparea doljeană s-a impus şi în competiţia de la 2006, unde au mai participat ACS Tineretul, Sion Sălişte Sibiu şi Pirelli Slatina. La 2008, cea mai bună echipă a fost cea care a reprezentat clubul sibian FC Sion Sălişte. Aici, ardelenii au înfruntat formaţiile ACS Tineretul, FC Balş şi FC Ştefan Nanu.

Silviu Bogdan, managerul Centrului de Copii şi Juniori de la „U” Craiova, i-a premiat pe câştigătorii competiţiei organizate de Cornel Ciobanu

În total, la Cupa Tineretul au fost angrenaţi 155 de copii. Cu părinţi, antrenori şi invitaţi, s-a ajuns la aproximativ 250 de persoane care au asistat la turneul de la Făureşti. Cornel Ciobanu le-a oferit câştigătorilor cupe şi medalii. De asemenea, a asigurat masa pentru toţi copiii. Au fost acordate şi premii speciale, pentru cei mai buni jucători şi cei mai buni portari de la fiecare categorie de vârstă. În plus, cei care au ştiut imnul Craiovei s-au ales şi cu câte un tricou al Universităţii. Premierea a fost oficiată de către şeful Centrului de Copii şi Juniori de la Universitatea Craiova, Silviu Bogdan. În altă ordine de idei, pentru juniorii de la ACS Tineretul, club susţinut de Cornel Ciobanu, urmează acum o scurtă vacanţă. Următorul turneu la care vor participa va fi în septembrie. Grupa de 2006 va merge Kinder Cup. Este vorba despre o competiţie organizată de Şcoala de Fotbal Daniel Kiriţă. Aceasta se va desfăşura între 5 şi 7 septembrie, la Ploieşti. (S.S.)