Liga 6

Viitorul Dăeşti – Posada Perişani 2-2, în derbiul Superligii

Echipele Viitorul Dăeşti şi Posada Perişani au terminat la egalitate meciul direct din cadrul Superligii judeţene de fotbal. Partida de la Fedeleşoiu s-a încheiat cu scorul de 2-2 (după 1-1, la pauză). Fotbaliştii primarului George Popolan au deschis scorul, dar au fost egalaţi, după un penalti transformat de Costin Roncea. În repriza secundă, a fost rândul Posadei să preia conducerea, printr-un gol semnat de Alin Bucei. Dăeştenii au marcat pentru 2-2 în minutul 75, dar n-au mai reuşit să înscrie şi golul victoriei.
În urma acestui rezultat, bătălia pentru titlul de campioană rămâne deschisă. Formaţii antrenată de Dumitru Teleşpan este lideră în continuare, având un avans de 6 puncte faţă de principala rivală. Cele două echipe se vor mai întâlni de două ori în play-off, când lupta pentru locul 1 ar putea fi „arbitrată” şi de celelalte grupări care vor prinde Top 6, în special de Flacăra Horezu.
Din sezonul regulat al Superligii au mai rămas de jucat încă patru etape, ultima rundă din prima parte a campionatului fiind programată pe 7-8 aprilie. Ulterior, primele şase clasate vor evolua în play-off, iar echipele de pe locurile 7-11 vor participa în play-out, unde se vor bate pentru salvarea de la retrogradare. Aşa cum se cunoaşte, ultima clasată va pica direct în Liga a IV-a. În schimb, formaţiile de pe locurile 9-10 vor juca meciuri de baraj pentru menţinere în Superligă, cu grupările clasate pe locurile 2 în cele două serii ale Ligii a IV-a.
În play-off şi play-out, toate echipele din Superligă (dar şi din Liga a IV-a) vor porni cu punctele acumulate după sezonul regulat. (N.C.)

10. Lotru Brezoi – 6p. (17-87);
11. Minerul Costeşti – 4p. (30-81).