Viborg n-a avut emoţii în Norvegia

* Larvik s-a impus cu 27-26, dar echipa daneză a acces în finala Ligii Campionilor graţie victoriei obţinute în manşa tur, pe teren propriu (27-21)

Campioana en-titre a Europei, Viborg HK, s-a calificat fără emoţii în finala celei mai puternice competiţii inter-cluburi din Europa. Trupa pregătită de Jakob Vestergaard a profitat din plin de avantajul de 6 goluri luat pe teren propriu în faţa echipei Larvik HK (27-21), iar în Norvegia nu a riscat nimic.
Formaţia daneză, pentru care românca Cristina Vărzaru a evoluat 60 de minute, a condus chiar şi cu cinci goluri în prima repriză, dar la pauză diferenţa s-a micşorat: 13-10. După revenirea de la vestiare, Viborg a mai slăbit ritmul, iar acest lucru le-a permis norvegiencelor să reducă din handicap şi să egaleze situaţia pe tabela de marcaj în ultimele 10 minute de joc. Până la urmă, Larvik avea să se şi impună, la limită, 27-26, rezultat insuficient însă pentru a obţine calificarea în ultimul act al competiţiei. Viborg HK va juca astfel cea de-a cincia finală de Liga Campionilor din istoria sa, două dintre acestea fiind câştigate, în 2006 şi 2009.