Vâlceanul Bogdan Vătăjelu, neînvins în Cehia, cu Sparta Praga

Aflat la cel de-al treilea sezon pe care îl petrece în Cehia, la Sparta Praga, fotbalistul vâlcean Bogdan Vătăjelu are parte de mai multe bucurii decât în anii precedenţi. Astfel, cu o trupă mult schimbată în bine (după transferurile altor trei fotbalişti români, Nicolae Stanciu, Alexandru Chipciu – ambii de la Anderlecht Bruxelles şi portarul Florin Niţă – ex-FCSB), formaţia din capitala Cehiei e neînvinsă în actualul campionat. În acest week-end, Sparta Praga a urcat chiar pe primul loc al clasamentului, unde a „staţionat” însă doar pentru o zi, după ce s-a impus cu un scor categoric, 4-1 (după 3-0, la pauză), în faţa echipei Slovan Loberec. În confruntarea de sâmbătă, 22 septembrie, în care două dintre goluri (primul şi ultimul) au fost marcate de Nicolae Stanciu, vâlceanul nu a fost folosit însă deloc de antrenorul Zdenek Scasny.
Până în prezent, Sparta Praga are 23 de puncte în cont, strânse din şapte victorii şi două remize, şi ocupă locul 2 în clasament, în spatele echipei Slavia Praga (24 de puncte), care în această rundă a trecut cu 1-0, acasă, de Bohemians 1905 Praga. Cealaltă adversară din lupta pentru titlu, Viktoria Plzen, are 21 de puncte, dar a jucat luni, 24 septembrie (după închiderea ediţiei), în deplasare, la Jablonec, aşa că ar putea depăşi de asemenea formaţia celor patru români. În următoarea rundă, Sparta Praga va avea parte de un duel infernal, deoarece va evolua în fieful campioanei en-titre, Viktoria Plzen, partida fiind programată pe 28 septembrie

Cu „Sărmăluţă” pe teren, Sparta Praga nu a pierdut niciunul dintre meciurile jucate în acest sezon

În ceea ce-l priveşte pe Vătăjelu, acesta a evoluat în patru dintre cele nouă meciuri jucate de echipa sa în actualul sezon. În două dintre acestea, fostul elev al lui Dan Zguroiu a fost folosit după pauză: cu Teplice (victorie cu 4-0, în deplasare), când a intrat în minutul 69, în locul sârbului Srdan Plavsic, şi cu Pribram (2-2, acasă), când l-a schimbat pe turcul Semih Kaya, în minutul 66. Apoi, în jocul de la Bohemians 1905 Praga (1-1), Vătăjelu a început ca titular şi a evoluat până în minutul 81, când a fost înlocuit cu sârbul Vukadin Vukadinovic. În fine, în urmă cu două runde, vâlceanul a fost integralist în succesul cu Dukla Praga (2-0), de pe teren propriu.
În plus, „Sărmăluţă” a bifat şi un meci în preliminariile Europa League. Este vorba de partida cu Spartak Subotica (de pe teren propriu), pe care cehii au câştigat-o cu 2-1, scor insuficient însă pentru a se califica mai departe, deoarece sârbii s-au impus cu 2-0 în tur. În acel duel, vâlceanul a intrat abia în minutul 85, când l-a înlocuit pe Nhamoinesu Costa (un fotbalist din Zimbabwe). Aşa cum se observă, de remarcat este faptul că Sparta Praga nu a pierdut niciunul dintre meciurile în care Vătăjelu a fost folosit! (N.C.)