AtletismAlte sporturi

Trei atleţi de la CS Chimia, pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la Memorialul „Octavian şi Viorica Enescu”

Duminică, 6 mai, în Zăvoi s-a desfăşurat cea de-a XI-a ediţie a Memorialului „Octavian şi Viorica Enescu” la atletism. La acest concurs au participat şi mai mulţi sportivi de la CS Chimia, dintre care îi amintim pe Medeea Muşulete, Andrei Mărcoiu, Carina Gavrilă, Diana Naum, Ioana Băiaşu, Mara Neacşu şi Iosefina Albu. Aceştia au obţinut rezultate bune. Pe podium, însă, au urcat doar trei dintre ei. La primul concurs în aer liber din acest an, Medeea Muşulete a realizat un record personal la 80 metri plat (10.63 secunde), cursă pe care a câştigat-o la categoria copii I. Aceeaşi sportivă a obţinut medalia de argint în proba de 300 metri. Tot astfel, la Open, Andrei Mărcoiu s-a clasat pe primul loc la 400 metri garduri, iar Carina Gavrilă a câştigat concursul de săritură în lungime. Cu excepţia Iosefinei Albu, care este pregătită de Alina Borţa (Iosefina a ocupat locul 4 la 300 metri), ceilalţi sportivi sunt antrenaţi de Claudiu Cîrstea. (S.S.)