Liga 6

Tică Negrescu, gol cu capul în partida de la Vlădeşti

Viitorul Budeşti devenise echipa păcii. În primele şase etape din Superligă a pierdut de fiecare dată, chiar la diferenţe mari de scor. Apoi a venit succesul de la Ioneşti şi de atunci budeştenii sunt de neoprit. Au trei victorii la rând. Ultima au obţinut-o pe terenul formaţiei Stejarul Vlădeşti.

Tică Negrescu a jucat titular, iar după doar cinci minute de la fluierul de început al partidei, a reuşit deschiderea scorului. Vali Popa a trimis mingea în bară, aceasta a revenit în teren, iar Negrescu, dintre doi fundaşi adverşi, a reuşit să trimită balonul cu capul în plasă: 0-1. Gazdele au restabilit echilibrul. La 1-1, oaspeţii au avut un penalti ratat. Vali Popa nu a putut să marcheze din punctul cu var. S-a revanşat, însă, mai târziu. Mai întâi Marius Ariciu a înscris pentru 2-1, iar apoi Vali Popa a stabilit scorul final, de 3-1, dintr-o nouă lovitură de pedeapsă. ”A fost un meci frumos, echilibrat. Au avut şi gazdele ocazii, dar nu mai multe decât noi. În vreo două rânduri portarul nostru a intervenit foarte bine. Ne bucurăm pentru acest nou succes. În primele tape, au fost mai mulţi factori care au condus către acele rezultate negative. Am avut numai meciurile grele, eram nepregătiţi din punct de vedere fizic, nu am intrat în ritm, ne-au lipsit de fiecare dată câte 3-4 jucători. Cu os singură excepţie, am rezistat în fiecare meci câte o repriză. Cele mai multe goluri le-am primit în ultimele 10 minute, pe fondul căderii fizice şi al schimbărilor. În plus, noi în mare parte avem acelaşi lot ca la Liga a IV-a. E diferenţă între eşalonul second şi Superligă! Dar important este că am depăşit acea perioadă şi suntem pe drumul cel bun. Acum vom juca acasă cu Minerul Costeşti. Bineînţeles, oaspeţii sunt favoriţi, dar asta nu înseamnă că plecăm dinainte cu gândul acesta, că vom pierde. Mingea e rotundă, se poate întâmpla orice”, a spus Tică Negrescu, antrenorul-jucător al echipei din Budeşti, după cel mai recent succes, care a ajutat-o pe Viitorul să urce până pe locul 8 în Superligă. (S.S.)