Liga NationalaHandbal

SCM Rm. Vâlcea, la primul succes din 2020

* după o primă repriză ștearsă, campioanele s-au desprins decisiv încă din debutul părții secunde

După meciul de la Buzău, rămas restanță din etapa a X-a, partidă din care a obținut doar un punct, SCM Rm. Vâlcea nu s-a mai întors acasă. A plecat la Slobozia, unde azi (miercuri, 8 ianuarie) a dat piept cu AHCM, din localitate. ”Municipalele” nu s-au concentrat nici de această dată suficient. Cel puțin nu în prima repriză, în care au suferit. Gazdele au deschis scorul prin Ana Ciolan. Norgaard a egalat din 7 metri. A urmat câte o ratare și de o parte și de cealaltă, apoi SCM a preluat conducerea grație reușitei noii achiziții, Jelena Trifunovic. În minutul 5, vâlcencele s-au desprins la două goluri, dar nu au avut forța de a se îndepărta și mai mult pe tabelă. Slobozia s-a instalat din nou la timonă în minutul 13 (datorită Anei Ciolan, care a punctat pentru 8-7). În minutul 24, gazdele s-au distanțat chiar la două goluri (Loredana Vârtic a înscris pentru 14-12). Finalul reprizei a găsit-o, totuși, pe campioana României în avantaj (15-16). În ultimele două minute și jumătate din primul mitan, niciuna dintre cele două formații nu a reușit să înscrie.

În partea secundă, Slobozia nu a mai putut să țină piept grupării de la poalele Capelei, care s-a desprins decisiv imediat după pauză. Gazdele au avut aproape șapte minute de secetă, fără să înscrie, timp în care SCM s-a dus la șase goluri în față (15-21). Handbalistele pregătite de Florentin Pera au avut și șapte goluri în plus față de adversare, dar pe final au mai redus din turație, iar Slobozia a micșorat diferența. Partida s-a încheiat la scorul de 29-24 în favoarea Vâlcii. Pentru SCM a fost ultimul meci din turul Ligii Florilor.

Norgaard, cea mai prolifică jucătoare vâlceană

În ultima partidă din turul Ligii Naționale, cea mai prolifică jucătoare din tabăra Vâlcii a fost Ann Grete Norgaard. Aceasta a înscris de șapte ori în poarta Sloboziei. Pe lista marcatoarelor campioanei s-au mai regăsit: Elghaoui (4), Lopez (4), Fernandez (4), Trifunovic (3), Badea (2), Glibko (2), Florica (1), Băcăoanu (1) și Gonzalez (1). Pentru AHCM Slobozia au înscris în acest meci: Vârtic (4), Ciolan (4), Ivan (4), Georgescu (3), Vacariu (3), Toma (3), Sava (1), Moldoveanu (1), Mouna (1). (S.S.)