Liga Nationala

SCM Rm. Vâlcea a făcut un pas important spre titlul naţional

• miercuri seară, echipa antrenată de Florentin Pera a pierdut doar la un gol derbiul cu CSM Bucureşti (29-30)

SCM Rm. Vâlcea a pierdut meciul pe care l-a disputat miercuri seară, în Sala Traian, în faţa campioanei en-titre, CSM Bucureşti. Elevele lui Florentin Pera au fost învinse la limită, cu 30-29 (după 12-12, la pauză), după un duel incendiar, care s-a jucat pe „muchie de cuţit” şi într-o atmosferă extraordinară, creată de cei 2500 de spectatori prezenţi.

Echilibrul a fost total în prima repriză, încheiată la egalitate

Prima repriză a fost una foarte echilibrată şi a fost presărată cu multe răsturnări de scor. CSM Bucureşti a început mai bine (3-1, în minutul 7) şi a avut chiar şansa de a conduce cu 4-1, dar Diana Ciucă a apărat o lovitură de la 7 metri executată de Jovanca Radicevic. Acela a fost semnalul revenirii pentru vâlcence, care au trecut în avantaj în următoarele cinci minute (5-3) şi l-au determinat pe sârbul Dragan Djukic să ceară imediat time-out. Sfaturile primite de pe banca tehnică le-au ajutat pe „tigroaice” să întoarcă rezultatul (6-5, în minutul 15). Din acel moment şi până la pauză s-a mers cap la cap, fiecare dintre cele două echipe având pe rând câte un gol în plus. Arbitrii au trimis echipele la vestiare când scorul era egal (12-12).

Vâlcencele au recuperat un handicap de şase goluri după pauză

CSM Bucureşti a intrat senzaţional în repriza secundă şi, la un moment dat, s-a desprins chiar la şase goluri diferenţă (20-14 şi 21-15, în minutele 40 şi 41), Elizabeth Omoregie şi Jovanca Radicevic fiind principalele „guri de foc”. SCM Rm. Vâlcea era însă departe de a abandona lupta şi a început o cursă fantastică de urmărire a campioanei en-titre, fiind susţinută frenetic şi de public. Cu Iryna Glibko şi Alicia Fernandez Fraga în zi de graţie, echipa din Sala Traian a recuperat gol după gol şi a restabilit egalitatea (26-26, în minutul 58). Dragan Djukic a cerut time-out, pentru a le reface moralul jucătoarelor sale, dar era deja prea târziu. Egalitatea s-a menţinut până în ultima secundă, când Jovanca Radicevic a înscris însă de la mijlocul terenului, profitând de faptul că poarta SCM-ului era goală, iar bucureştencele au plecat victorioase de la Vâlcea (30-29).

Elevele lui Pera, obligate să câştige toate meciurile până la final

Pentru trupa din Capitală, succesul din Sala Traian are însă un gust amar-amar. Iar asta şi pentru că, în ciuda înfrângerii, SCM Rm. Vâlcea are, în continuare, prima şansă în bătălia aprigă pentru titlul naţional. În prezent, ambele fruntaşe ale Ligii Florilor au câte un eşec în cont, dar formaţia vâlceană are avantajul rezultatelor directe. Aşa cum se cunoaşte, în tur, handbalistele pregătite de Florentin Pera au învins cu scorul de 22-19 în Capitală. În aceste condiţii, pentru a fi campioană, SCM Rm. Vâlcea este obligată să câştige toate cele şase meciuri pe care le mai are de jucat până la finalul sezonului. (N.C.)