SCM Craiova s-a impus în pas de defilare în Sala Traian

* HCM Rm. Vâlcea a pierdut şi cel de-al doilea meci din noul sezon al Ligii Naţionale

Duminică, 10 septembrie, HCM Rm. Vâlcea a disputat cel de-al doilea meci din actualul sezon al Ligii Naţionale de handbal feminin. De această dată, elevele lui Aurelian Roşca au înfruntat, în Sala Traian, echipa SCM Craiova, într-un adevărat derbi al Olteniei. După eşecul la limită suferit în deplasare în faţa Coronei Braşov (22-23), Iryna Glibko & Co. au capotat din nou. Formaţia din Bănie a învins mai mult decât lejer, cu 28-24 (după 15-11, la pauză), şi a dovedit că, la momentul actual, este net superioară trupei noastre. A se vedea şi amicalul care a avut loc între cele două echipe în vară, tot în Sala Traian, pe care handbalistele antrenate de Bogdan Burcea l-au câştigat, de asemenea, la o diferenţă de patru goluri (22-18).

Trupa din Bănie s-a distanţat la cinci goluri în prima repriză

Week-end-ul trecut, vâlcencele au avut o evoluţie slabă şi le-au permis adversarelor să controleze jocul de la un capăt la celălalt. HCM a condus doar cu 1-0 şi 2-1, la începutul meciului, după care SCM Craiova a pus stăpânire pe joc. Handbalistele din Bănie s-au distanţat încet-încet pe tabela de marcaj, profitând şi de două aruncări de la 7 metri ratate pe rând de Maria Gavrilă şi Cristina Florică.
Cu Iuliya Dumanska imperială între buturi, care a blocat toate aruncările spanioloaicei Marta Lopez Herrero, de pe extrema dreaptă, dar şi alte şuturi puternice ale vâlcencelor, HCM Craiova a defilat pur şi simplu în Sala Traian. Fiecare atac ratat a turnat plumb în picioarele vâlcencelor, iar pe acest fond scorul a devenit 14-9 pentru echipa vizitatoare, în minutul 25, după un gol semnat de pe extrema stângă de fosta chimistă Valentina Ardean Elisei. La pauză, în tabăra Craiovei era multă linişte datorită celor patru goluri în plus (15-11).

Handicapul maxim din al doilea mitan a fost de şapte „lungimi”

Vâlcencele au început în trombă repriza secundă, au marcat de două ori consecutiv (13-15), dar apoi s-au stins, iar adversarele au început să înscrie gol după gol, astfel că s-au detaşat la cinci, şase şi chiar la şapte goluri diferenţă (!). Handicapul maxim al meciului s-a consemnat de trei ori la rând, în minutele 50 şi 51, când tabela a indicat scorurile de 18-25 şi, respectiv, 19-26. După ce Bogdan Burcea şi-a trecut însă jucătoarele care au dus greul pe banca de rezervă, la odihnă, echipa vâlceană a mai redus din handicap pe final, dar insuficient pentru a întoarce soarta meciului în favoarea sa.
Partida s-a terminat până la urmă cu scorul de 28-24 pentru formaţia din Bănie, care are punctaj maxim după primele două runde şi ocupă primul loc în clasamentul la zi al Ligii Naţionale. Iar asta cel puţin până miercuri, 13 septembrie, când are loc meciul restanţă al campioanei CSM Bucureşti cu CSM Roman. (N.C.)