Şapte goluri spectaculoase, în meciul Olteţul Zătreni – United Drăgăşani (4-3)

Week-end-ul trecut, Olteţul Zătreni a bifat o nouă victorie în Liga a V-a, cea de-a doua consecutivă, după cea din deplasare, de la FC Băbeni II (1-0). De această dată, elevii lui Nicolae Vâlcu (FOTO) s-au impus pe teren propriu, în faţa „englezilor” de la United Drăgăşani. Olteţul Zătreni a învins cu scorul de 4-3 (după 1-1, la pauză), prin golurile marcate de Petre Calciu (jucător adus recent de la Viitorul Dăeşti), Mircea Herăscu (2) şi Răzvan Cobrescu (alias „Glonţ”). „Meciul cu Drăgăşani a fost unul foarte frumos, cu o evoluţie interesantă a scorului. Am condus cu 1-0 din minutul 10, dar Utd a egalat după o greşeală flagrantă a lui Victor Herăscu. Portarul nostru a scăpat mingea din braţe, după un şut al adversarilor, aceasta a sărit în bară, iar de acolo a ricoşat înapoi în careul mic, de unde un drăgăşănean aflat pe fază a împins-o în plasă: 1-1. Scor care a rămas intact până la pauză. Am dominat meciul în startul reprizei secunde şi ne-am desprins la 3-1, dar Utd a redus din handicap, 3-2. Golul de 4-2 a fost marcat de Răzvan Cobrescu, cu un şut superb, sub bara transversală, din interiorul careului de 16 metri. În prelungiri, când jucătorii mei se pregăteau deja să intre la vestiare, adversarii au mai marcat o dată, chiar la ultima fază de atac, şi au stabilit scorul final, 4-3”, a explicat Vâlcu.
Olteţul Zătreni va sta în rundă din acest week-end, iar duminică, 9 aprilie, de Florii, va juca tot pe teren propriu, cu CS Şuşani. (N.C.)