AS Rm. Vâlcea 2016 a învins în doar 67 de minute la Buneşti şi a urcat pe locul 2

Echipa AS Rm. Vâlcea 2016 s-a impus cu scorul de 7-1 în meciul pe care l-a disputat în deplasare, în fieful formaţiei Progresul Buneşti. Partida a fost întreruptă însă în minutul 67, după ce gazdele au rămas în doar şase jucători pe teren, din pricina unor accidentări. Altfel, e interesant însă de precizat faptul că, la pauză, formaţia antrenată de Costel Gaiţă era condusă cu 1-0! În repriza secundă, mai precis în cele 22 de minute cât a mai durat meciul, AS Rm. Vâlcea 2016 a punctat de şapte ori şi şi-a trecut astfel în cont un succes cât se poate de concludent, graţie căruia a urcat şi pe locul secund în Seria Est din Liga a IV-a, acolo unde va ierna până la primăvară. Iar asta deoarece fosta vicelideră, Chimia 2012 Rm. Vâlcea, s-a împiedicat cu totul surprinzător, pe teren propriu, în faţa formaţiei Sporting Galicea, cu scorul de 3-2.
„Consider că nu ne-a prea avantajat deloc insuccesul celor de la Chimia, care oricum nu contează în lupta pentru promovare, deoarece nu are dreptul de a juca în elită anul viitor. Era mai bine ca ei să se impună acum cu Sporting Galicea, ca să ne distanţăm şi mai mult în clasament faţă de celelalte rivalele. În orice caz, în ceea ce ne priveşte, un lucru cred că e sigur: nu mai putem scăpa play-off-ul, ne-am adjudecat deja locul în Top 6 la sfârşitul sezonului regulat, chiar dacă mai sunt încă 9 etape de jucat în primăvară. Calificarea în play-off a fost primul obiectiv pe care trebuia să-l îndeplinim în acest sezon”, a subliniat Florin Dinucu, preşedinte şi jucător la AS Rm. Vâlcea 2016.
În încheiere, oficialul noii vicelidere din Seria Est a Ligii a IV-a a ţinut să mai precizeze că, la sfârşitul partidei de sâmbăta trecută, toţi jucătorii i-au dedicat victoria categorică de la Buneşti coechipierului lor, Cătălin Băluţă, care „a schimbat prefixul”, adică a aniversat împlinirea a 30 de ani. (N.C.)