Rapid Voiceşti – AS Creţeni 4-1

Gazdele, mai bune în 10 decât oaspeţii în 11 jucători

* deşi au jucat în inferioritate numerică mai mult de jumătate de meci, rapidiştii au câştigat categoric duelul cu echipa din Creţeni

Formaţia primarului Vătafu s-a impus fără drept de apel în faţa grupării lui Ionel Spîrleanu, în meciul care a reprezentat unul dintre derbiurile seriei a II-a, în condiţiile în care s-au întâlnit ocupanta locului 4, cu echipa situată pe 5. Se aştepta un duel echilibrat, care s-a încadrat, însă, în această situaţie, cel puţin din punctul de vedere al scorului înregistrat, doar până spre finalul primei reprize. Rapid a deschis scorul prin golgheterul său, Cristi Vătafu (15 goluri în 9 etape din retur), dar apoi a fost penalizată de arbitru. Se întâmpla acest lucru cu aproximativ un sfert de oră înainte de finalul primei reprize, Marin Popa fiind eliminat pentru un fault în postură de ultim apărător. Gazdele au fost nemulţumite de decizia centralului, s-a creat tensiune, s-au produs îmbrânceli, dar jocul a continuat până la urmă. AS Creţeni a egalat pentru 1-1, însă primul mitan s-a încheiat la scorul de 2-1 pentru gazde. Daniel Dumitrescu a adus Rapidul în avantaj, iar în partea secundă tot el a dus scorul la 3-1. Ovidiu Moroşan a închis tabela la scorul de 4-1 pentru Rapid, care astfel a reuşit o victorie de pus în ramă, care putea fi chiar mai categorică, deşi echipa primarului Vătafu a jucat mai mult de jumătate din meci în inferioritate numerică. (L.S.)