Liga 6

Posada Perişani, prima înfrângere din acest sezon, în fața FC Băbeni

Vineri după-amiază, a avut loc primul meci din play-off-ul Superligii. La Popeşti, liderala zi, Posada Perişani, a înfruntat cea de-a şasea clasată, pe FC Băbeni.

Pentru a nu risca să piardă primul loc tocmai de Paşti, formaţia pregătită de Dumitru Teleşpan era obligată să câştige această confruntare. Însă, lucrurile au mers din nou prost pentru Alin Bunescu şi colegii săi. Posada a pierdut în faţa grupării din Băbeni cu scorul de 2-0. „Lupu” Bârlogeanu a deschis scorul în prelungirile primei reprize. Atacantul BogdanDumitru a majorat diferenţa în debutul părţii secunde. În repriza a doua, Posada a obţinut şi un penalti, însă căpitanul Lucian Iordache a ratat transformarea, trimiţând balonul în bară. Până la final, Roncea & Co. au pus o presiune continuă la poarta oaspeţilor, dar fără vreun rezultat pe tabelă. În ultimele 12 minute, trupa antrenată de Lucian Giurcă a jucat şi în inferioritate numerică. Nicuşor Călin a fost eliminat după o intrare dură la portarul gazdelor. Pentru Posada, înfrângerea suferită în vinerea mare a fost prima din acest sezon. În precedentele 20 de partide, echipa din Perişani a înregistrat 17 victorii şi 3 remize.