Liga 6

Olteţul Alunu 2016, eliminată din Cupa României. „Ortacii” au condus cu 3-2 la pauză, dar au pierdut cu 4-3 la final

După ce a ajuns până în finală în sezonul trecut al Cupei României – faza judeţeană, fiind învinsă în ultimul act de Cozia Călimăneşti (0-3), în deplasare, echipa Olteţul Alunu 2016 a părăsit foarte repede competiţia în acest an. Astfel, duminică, 2 decembrie, „ortacii” lui Nicolae Birăruţi au pierdut surprinzător meciul pe care l-au susţinut în fieful formaţiei de Liga a IV-a, FC Băbeni 2. Adversarii s-au impus cu scorul de 4-3, după ce Alunu s-a aflat însă în avantaj la pauză (3-2). „Din păcate, ne-au lipsit mulţi jucători în această deplasare şi ne-am dus la Băbeni cu mulţi fotbalişti tineri, lipsiţi de experienţă. În plus, şi condiţiile de joc de la Băbeni au fost grele, am evoluat pe un teren îngheţat bocnă, iar adversarii au şi jucat foarte dur. Am condus cu 3-2 la pauză, dar apoi gazdele au întors rezultatul. În timp ce noi am irosit nenumărate ocazii, adversarii au fost mai norocoşi. Prin minutul 70, băbenarii au marcat dintr-un penalti, iar apoi s-au băgat cu fundul în poartă până la final. Asta e! Am aflat că şi Cozia Călimăneşti a pierdut în şaisprezecimi, aşa că finala de anul trecut nu se va mai reedita şi în 2019”, ne-a declarat Nicolae Birăruţi. În acest duel, cele trei goluri ale echipei din Alunu au fost marcate de Cosmin Roşia, Emanuel Birăruţi şi Mădălin Rada. (N.C.)