Liga 6

”Minerii”, victorie fără drept de apel în faţa celor de la FCPO

Criticaţi după partidele cu Băbeni şi Olăneşti, în care au primit uşor goluri, dându-le adversarilor ocazia să spere într-o surpriză, jucătorii echipei Minerul Costeşti şi-au învăţat lecţia, iar sâmbătă, 9 noiembrie, au obţinut o victorie fără emoţii în Superligă, în ciuda faptului că au întâlnit una dintre echipele bune din campionat, pe FC Păuşeşti Otăsău. Elevii lui ”Ţeţe” Vlădoi au făcut o primă repriză excelentă. Au condus cu 6-0, apoi au lăsat-o mai moale. Partida s-a încheiat la scorul de 8-2. Pentru gazde au punctat: Vali Mihalcea, de trei ori, Marinescu, Mădălin Chiripuş, Preda, Sică Bălţăţeanu şi Sică Vlad. ”Am jucat şi noi puţin la adevărata valoare. Am avut nişte discuţii cu jucătorii şi au înţeles ce ne dorim. Cu Păuşeşti Otăsău a fost un joc deschis. Oaspeţii au venit să joace, nu s-au băgat cu fundul în poartă. Cred că au avut la dispoziţie tot lotul. Am văzut că a revenit şi Filipoiu. Am condus cu 6-0, am făcut o primă repriză aproape perfectă. Apoi am marcat şi golul 7 şi iar am lăsat-o mai moale. Sunt nemulţumit că din nou am primit două goluri”, a spus Marius Vlădoi, după succesul echipei sale cu FCPO. ”Terenul a fost excelent. Mă bucur că am scăpat fără jucători accidentaţi. Mă bucur şi pentru cei care au marcat. Vali Mihalcea a înscris de trei ori. Intrase într-o pasă mai proastă, dar a ieşit rapid din ea. Are patru goluri în ultimele două etape. Îl aşteptăm şi pe Bobi Mihăilă să revină. El a suferit o entosă la genunchi în Italia, la turneul la care a participat alături de Boromir. A intrat acum la antrenamente. O să revină şi pe teren. E nevoie de toţi jucătorii”, a mai precizat antrenorul-jucător al liderei Superligii. (S.S.)