Meci de gală în Capitală pentru HCM Rm. Vâlcea

* echipa antrenată de Gheorghe Sbora şi Luminiţa Dinu a pierdut cu scorul de 37-21 partida cu CSM Bucureşti, din sferturile Cupei

Luni, 15 mai, HCM Rm. Vâlcea a disputat în deplasare meciul cu CSM Bucureşti, din sferturile de finală ale Cupei României. Aşa cum era de aşteptat, partida din Sala Giuleşti s-a încheiat cu o victorie netă a formaţiei din Capitală, care s-a impus cu scorul de 37-21 (după 20-10, la pauză). Andreea Adespii Molnar & Co. n-au jucat decât 10 minute de la egal la egal cu campioana României, mai precis până la scorul de 6-6. Din acel moment, bucureştencele s-au desprins încet-încet pe tabela de marcaj şi nu le-au mai lăsat absolut nicio şansă handbalistelor antrenate de Gheorghe Sbora şi Luminiţa Dinu.

Andreea Adespii Molnar, cea mai prolifică

Împotriva campioanei din Capitală, cele mai multe goluri pentru formaţia vâlceană le-a înscris Andreea Adespii Molnar (7), în timp ce Cătălina Cioaric a punctat de cinci ori. Pe lista marcatoarelor de la HCM şi-au mai trecut numele Ines Khouildi (2), Nicoleta Safta (2), Maria Gavrilă (2), Ana Maria Simion (1), Cristina Florica (1) şi Florentina Craiu (1).
Pentru HCM Rm. Vâlcea, acesta a fost ultimul meci din sezonul competiţional 2016-2017. Bilanţul a fost unul modest. Clubul de la poalele Capelei a terminat doar pe locul 7 în Liga Naţională şi a bifat o prezenţă din oficiu în sferturile Cupei României, unde a pierdut singurul meci pe care l-a disputat, cel din această seară, cu CSM Bucureşti. (N.C.)