Lucian Iordache a marcat o „dublă”, iar Florin Costea şi-a trecut în cont un nou gol pentru ACS Şirineasa

Sâmbătă, 21 octombrie, fotbaliştii vâlceni de la ACS Şirineasa au făcut din nou legea pe teren, în meciul pe care fosta campioană a judeţului nostru l-a disputat în deplasare, în fieful echipei timişorene ACS Ghiroda, în etapa a IX-a a Ligii a III-a. Cu un nou antrenor principal pe banca tehnică, Dan Vasilică (după ce vâlceanul Gabriel Mangalagiu a fost „retrogradat” ca secund), Lucian Iordache, Octavian Vasile, Florin Costea şi coechipierii lor au învins cu scorul de 4-1 (după 2-0, la pauză).
În acest duel, „Jordy” a reuşit o „dublă”, marcând în minutele 17 şi 45, iar „Cioară” şi-a trecut în cont un gol, în minutul 62. Şi Florin Costea ar fi putut să mai înscrie o dată, dar a trimis mingea în bară. Aşa cum se cunoaşte, el a înscris însă şi la meciul său de debut la ACS Şirineasa, cel din urmă cu o etapă, când fosta formaţie vâlceană s-a impus pe teren propriu, pe Stadionul „Jiul”, din Petroşani, în faţa echipei CS „U” Craiova II, cu scorul de 2-0. În plus, tot atunci, Florin Costea a ratat şi un penalti, acela fiind ultimul meci al lui Gabriel Mangalagiu ca antrenor principal.
După rezultatele din week-end-ul trecut, ACS Şirineasa este în continuare lideră detaşată în Seria a IV-a din Liga a III-a, cu 25 de puncte în cont. Pe locurile următoare se află CS „U” Craiova II (17 puncte), CNS Cetate Deva (16), CSM Şcolar Reşiţa (14) şi Naţional Sebiş (14). În următoarea rundă, Florin Costea & Co. vor primi, la Petroşani, vizita celor de la CSM Şcolar Reşiţa, unde recent a fost instalat ca antrenor Daniel Opriţa. Partida va avea loc sâmbătă, 28 octombrie, de la ora 15.00. (N.C.)