Liga 6

Lidera din Superligă a învins SCM Under 19, în Zăvoi (4-2)

* aceasta a fost prima victorie a Flacărei Horezu din pauza de iarnă, după eşecurile cu CS „U” II Craiova (1-9) şi Pandurii Tg. Jiu (0-1)

La finele săptămânii trecute, mai precis sâmbătă, 17 februarie, Flacăra Horezu a obţinut prima victorie din meciurile amicale pe care le-a disputat în această iarnă. Adrian Popa & Co. s-au impus în Zăvoi, în faţa echipei Under 19 a SCM-ului, cu scorul de 4-2, după ce „mânjii” pregătiţi de Cristi Bora conduceau cu 1-0 la pauză. Mai mult decât atât, SCM s-a ţinut tare până spre final, până în minutul 85 rezultatul fiind egal (2-2).

David Oprescu şi Adrian Popa au semnat victoria în minutele 85 şi 88

Horezenii au obţinut victoria prin două goluri marcate în minutul 85, de tânărul David Oprescu (a cărui prestaţie a fost urmărită din tribună chiar de tatăl său, Dan Oprescu, care e secundul lui Florin Bratu la naţionala Under 18 a României), şi în minutul 88, de Adi Popa (FOTO), antrenorul-jucător din Treapt pecetluind astfel şi scorul final. Celelalte două goluri ale Flacărei au fost semnate de Radu Georgescu şi Gabriel Precup. De partea cealaltă, pentru SCM Under 19 au înscris Spîrleanu şi Ileana. Proaspăta achiziţie a horezenilor, nigerianul Samson Nwabueze, nu a evoluat deloc în acest duel, el fiind doar spectator.
În precedentele două meciuri de pregătire pe care le-au susţinut în această pauză de iarnă, după reunire, fotbaliştii din Treapt au fost învinşi cu 9-1 de CS „U” II Craiova, în Bănie, iar ulterior au pierdut la limită cu Pandurii Tg. Jiu (0-1). (N.C.)