Atletism

Ionuţ Drăguşin şi Andreea Necşoiu, medaliaţi la Campionatul Naţional Universitar

Sâmbătă, 26 ianuarie şi duminică, 27 ianuarie, la Bacău s-a desfăşurat cea de-a 24-a ediţie a Campionatului Naţional Universitar la atletism. La acest concurs au avut reprezentanţi 25 de centre universitare din România. Au concurat 245 de sportivi. În acelaşi timp cu Universitarele s-a ţinut şi prima etapă din cadrul Campionatului Naţional de Atletism Indoor pentru seniori, tineret şi juniori I. La Bacău au fost prezenţi şi câţiva sportivi vâlceni. Gabriel Voicu, elev la Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân” a intrat în cursa de 800 metri. Acesta s-a clasat pe locul 4. Rezultatul său nu a contat şi pentru Universitare, Voicu nefiind încă student. În schimb, au fost alţi vâlceni care au reuşit să urce pe podium la Campionatul Naţional Universitar. Este vorba despre perişăneanca Andreea Necşoiu şi despre drăgăşăneanul Ionuţ Drăguşin. Andreea Necşoiu, care a reprezentat la Bacău Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu, au cucerit medalia de bronz la aruncarea greutăţii. Ea este specializată, însă, pe aruncarea suliţei. Cu aruncarea greutăţii de 4 kilograme, Necşoiu a reuşit o performanţă de 12,39 metri. Pe primul loc la aruncarea greutăţii s-a situat Ioana Ţigănaşu, de la Piatra Neamţ. Ionuţ Drăguşin a alergat în două curse, de 1500 şi 3000 metri. A obţinut două medalii de bronz la Universitare. La 1500 metri, elevul profesorilor Cristian şi Luminiţa Orza s-a clasat pe primul loc la Naţionale. Ideal ar fi ca pe 6-7 februarie să se afle în aceeaşi postură, pentru a-şi trece în palmares titlul naţional. În altă ordine de idei, la Campionatul Naţional Universitar cele mai multe medalii le-au obţinut studenţii de la Universitatea Ovidius din Constanţa. Cele mai bune rezultate din concurs, la feminin şi masculin, le-au obţinut Marina Baboi (Universitatea Ovidius Constanţa) şi Marius Musteaţă (Universitatea Ştefan cel Mare). (S.S.)