Liga NationalaHandbal

HCM Rm. Vâlcea s-a impus fără probleme în faţa echipei HCM Slobozia

După ce a pierdut absolut nemeritat, în ultima secundă, meciul cu campioana en-titre, CSM Bucureşti (26-27), în urmă cu trei zile, HCM Rm. Vâlcea a disputat, în această seară, o nouă partidă în Liga Florilor. Elevele lui Gheorghe Sbora au înfruntat, în Sala Traian, formaţia HCM Slobozia, într-un duel care a contat pentru etapa a 23-a. Iryna Glibko & Co. nu le-au lăsat nicio speranţă de victorie adversarelor, care se zbat din greu să evite retrogradarea, şi s-au impus categoric, cu scorul de 25-19 (după 15-9, la pauză).

Cu excepţia primelor 10 minute de joc, vâlcencele s-au aflat mereu în avantaj

În startul meciului, ialomiţencele au avut un avantaj minim, de un gol (1-0, 2-1, 3-2, 4-3), după care vâlcencele au preluat conducerea (5-4, în minutul 10) şi s-au desprins treptat pe tabela de marcaj. Diferenţa maximă înregistrată în prima parte a meciului a fost chiar cea consemnată la finele reprizei: 15-9.

După pauză, HCM Rm. Vâlcea nu a mai forţat, dar a reuşit să menţină un avans liniştitor faţă de trupa din Slobozia. În câteva rânduri, handbalistele antrenate de Gheorghe Sbora au avut chiar şi şapte goluri în plus faţă de adversare: 20-13 (minutul 50), 21-14 (minutul 52), 23-16 (minutul 56) şi 25-18 (minutul 69). Până la urmă, meciul s-a încheiat cu scorul de 25-19 pentru formaţia vâlceană.

Sâmbăta viitoare, Iryna Glibko & Co. vor juca în deplasare, la CSM Roman

În acest duel, Iryna Glibko şi Andreea Adespii Molnar au înscris fiecare câte cinci ori, celelalte goluri ale echipei noastre fiind semnate de Cristina Florica (3), Alexandra Badea (2), Raluca Băcăoanu (2), Maria Gavrilă (2), Marta Lopez Herrero (2), Carmina Manea (2), Natallia Vasileuskaya (1) şi Alicia Fernandez Fraga (1).

În urma acestui rezultat, HCM Rm. Vâlcea a acumulat 43 de puncte şi a revenit pe locul 4 în ierarhia Ligii Florilor, pe care probabil că va şi termina actualul sezon. Iryna Glibko & Co. vor disputa următorul meci oficial sâmbătă, 5 mai, de la ora 11.00, când vor evolua, în deplasare, în fieful formaţiei CSM Roman. (N.C.)