HCM Rm. Vâlcea a mai făcut un pas spre trofeul de vicecampioană

* prin victoria pe care a obţinut-o în această săptămână, în Sala Traian, în faţa echipei CSM Roman (22-19)

Miercuri, 10 ianuarie, HCM Rm. Vâlcea a disputat, pe teren propriu, primul meci din 2018 din Liga Florilor. Trupa antrenată de Aurelian Roşca a înfruntat, în Sala Traian, echipa CSM Roman. La capătul unui joc aprig disputat, Irina Glibko & Co. s-au impus cu scorul de 22-19 (după 12-11, la pauză).

Elevele lui Aurelian Roşca au condus cu trei goluri în startul partidei

Vâlcencele au început meciul în trombă, iar în minutul 5 aveau deja trei goluri în plus pe tabela de marcaj (4-1). Elevele lui Constantin Ştefan au replicat însă imediat, iar după alte cinci minute scorul era egal (4-4), după o reuşită semnată de fosta vâlceancă Ana Maria Simion. „Municipalele” au revenit la conducere şi s-au desprins la două goluri diferenţă (7-5, în minutul 15), dar CSM Roman a egalat încă o dată (7-7, în minutul 18). Până la pauză, HCM a mai avut de alte trei ori câte două goluri în plus peste echipa adversă: 10-8 (în minutul 25), 11-9 (în minutul 27) şi 12-10 (în minutul 29). Până la urmă, vâlcencele au intrat la vestiare cu un avantaj minim (12-11).

După pauză, CSM Roman a avut de câteva ori un avantaj de un gol

Imediat după pauză, CSM Roman a preluat conducerea (13-12, în minutul 34), dar HCM a întors scorul (14-13, în minutul 38), după o eliminare în tabăra adversă şi o lovitură de la 7 metri transformată de golghetera Irina Glybko. Trupa pregătită de fostul antrenor al echipei vâlcene, Constantin Ştefan, n-a renunţat însă la luptă, ci s-a mai aflat de alte trei ori în avantaj în următoarele şapte minute de joc (15-14, 16-15 şi 17-16), dar de fiecare dată HCM a reuşit să egaleze. Mai mult decât atât, în minutul 46, după ce Irina Glybko a trimis mingea în bara laterală, dintr-o lovitură de la 7 metri, ucraineanca a executat o altă lovitură de pedeapsă, câteva zeci de secunde mai târziu, pe care a reuşit s-o transforme de această dată, astfel că Vâlcea a trecut din nou în avantaj: 18-17. Handbalistele de la CSM Roman au egalat ultima oară în minutul 48, prin Ana Maria Simon, din 7 metri (18-18).

De la 18-18, HCM Rm. Vâlcea a marcat de patru ori consecutiv

După aceea, a urmat o perioadă fastă de joc pentru Irina Glybko & Co., care s-a soldat cu patru goluri consecutive pe tabela de marcaj pentru HCM Rm. Vâlcea, astfel că scorul a devenit 22-18 pentru trupa antrenată de Aurelian Roşca, în minutul 57. Handbalistele lui Constantin Ştefan au capotat şi pe fondul mai multor nemulţumiri apărute vizavi de unele decizii, ale celor două arbitre internaţionale ale meciului, Diana Florescu şi Ana Maria Stoia, pe care le-au considerat pro-Vâlcea. Până la final, nu s-a mai marcat decât un gol, de către echipa vizitatoare, astfel că meciul s-a încheiat cu scorul de 22-19 pentru HCM Rm. Vâlcea. (N.C.)