HCM Rm. Vâlcea, antrenament cu public în Giuleşti, în ultimul meci din Liga Florilor

* elevele lui Gheorghe Sbora s-au impus cu scorul de 31-25, în deplasare, în faţa echipei Rapid Bucureşti

Duminică, 20 mai, HCM Rm. Vâlcea a disputat ultimul meci din actualul sezon al Ligii Florilor. Elevele lui Gheorghe Sbora au evoluat în deplasare, în compania echipei Rapid Bucureşti. Aşa cum era de aşteptat, Iryna Glibko & Co. s-au impus fără probleme în partida din Sala Giuleşti, din Capitală,, cu scorul de 31-25 (după 19-13, la pauză).

Diferenţa maximă din primul mitan a fost de şapte „lungimi”

În acest duel, echilibrul pe tabela de marcaj s-a menţinut doar în primele cinci minute, în care cele două echipe au mers cap la cap, până la 3-3. Acela a fost primul moment în care vâlcencele au apăsat piciorul pe acceleraţie şi s-au desprins repede la patru goluri (7-3, în minutul 8). Avantajul a continuat să crească în favoarea HCM-ului în următoarele minute (9-5, 10-5, 12-6 şi chiar 13-6). În ultima parte a primei reprize, bucureştencele au reuşit să stăvilească iureşul vâlcean, iar scorul s-a menţinut la o diferenţă rezonabilă, handicapul maxim fiind cel de şapte goluri, care s-a mai înregistrat în alte două rânduri (18-11 şi 19-12). Până la urmă, la pauză, trupa antrenată de Gheorghe Sbora a avut doar un avantaj de şase „lungimi”: 19-13.

„Municipalele” au avut un avantaj de nouă goluri după pauză

În primul sfert de oră al celei de-a doua reprize, HCM Rm. Vâlcea şi-a menţinut avansul de şapte goluri (24-17, 25-18, 26-19), dar după acel moment scorul a luat cu adevărat proporţii. S-a ajuns astfel ca tabela de marcaj din Giuleşti să indice, pe rând, 27-19, 28-19, 28-20, 29-20, 29-21, 30-21 şi 30-22, în favoarea echipei noastre. Pe final de repriză, s-a jucat puţin haotic de ambele părţi, iar Rapidul a profitat de acest lucru pentru a reduce din handicap până la 31-25, scor cu care s-a şi încheiat partida.
Victoria le-a readus pe vâlcence pe locul 4 în Liga Naţională, cu 49 de puncte în cont, în dauna echipei HC Zalău, care a terminat sezonul cu 47. (N.C.)