Flacăra s-a întors cu un punct din deplasarea de la Cermei

Sâmbătă, 12 octombrie, echipa de Liga a III-a din Horezu a jucat în deplasare. La Cermei, Adi Popa şi colegii săi au înfruntat-o pe Gloria Lunca Teuz. Partida a început rău pentru vâlceni, care s-au văzut conduşi încă din minutul 8. După o învălmăşeală în careu, arbitrul a dictat penalti, spre dezamăgirea horezenilor, care au considerat că decizia nu a fost una corectă. Bogdan Burlă a adus echipa gazdă în avantaj. Flacăra s-a aflat în continuu în căutarea egalării. Şi-a creat ocazii, însă golul a venit abia în minutul 80. Din corner Adi Stănică a centrat în careu, Cristi Munteanu s-a înălţat şi a trimis balonul cu capul în plasă. 1-1 a fost şi la final. Gazdele au încheiat cu acelaşi scor şi partida precedentă, din deplasare, cu lidera, Universitatea Craiova.

”Nu am făcut un joc rău. A fost echilibrat în prima repriză, însă noi am avut ocaziile mai mari. Partea secundă ne-a aparţinut, cu mici excepţii. În 80 la sută din timp am fost peste adversari. Am avut şi ocazii, prin Mansour, Samy. Şi eu am ratat. Au mai avut şi ei ocazii, la 1-1, pe final. Una peste alta, e bine că am reuşit să revenim după ce am fost conduşi şi am obţinut un punct în deplasare. Puteam să câştigăm, dar la fel de bine puteam să şi pierdem. Am pus presiune pe adversar, am muncit şi am obţinut o remiză pe terenul unei echipe bune a seriei, bine organizată, care este greu de învins”, a declarat antrenorul-jucător al Flacărei, după partida de la Cermei.

În meciul cu Gloria Lunca Teuz, Flacăra s-a bazat pe: R. Popa – Samson, Dinu, Munteanu, Bîrziche, Nistor, Precup, A. Popa, Georgescu, Preda, Mansour. Au mai jucat: Simeanu şi Stănică. Au absentat Ştefan Covalschi şi Olteanu, jucători care nu s-au refăcut după probleme medicale pe care le-au acuzat în ultima perioadă. Adi Popa speră să-i aibă la dispoziţie sâmbătă, în partida de pe teren propriu, cu CSM Cetate Deva. (S.S.)