Baschet

Final de drum pentru Cristi Achim în cupele europene

* baschetbaliştii de la CSM Oradea au pierdut la 26 de puncte diferenţă meciul retur cu Muratbey Usak Sportif (din Turcia) şi au ratat astfel calificarea în sferturile FIBA Europe Cup

Miercuri seara, campioana României la baschet masculin, CSM Oradea, care e antrenată de vâlceanul Cristian Achim a disputat în deplasare meciul retur din cadrul optimilor de finală ale FIBA Europe Cup. În această fază a competiţiei, bihorenii au înfruntat echipa turcă Muratbey Usak Sportif, de care au dispus în manşa tur, în Sala „Antonio Alexe”, cu scorul de 82-72. Lucrurile au stat cu totul altfel în meciul de la Usak, unde adversarii au controlat autoritar ostilităţile pe teren şi s-au impus cu scorul de 108-82 (pe sferturi: 30-19, 28-25, 22-22, 26-16). Victoria la 26 de puncte diferenţă le-a permis „otomanilor” să tranşeze în favoarea lor problema calificării în sferturile de finală ale FIBA Europe Cup. (N.C.)