Liga 6

Duelul dintre tată şi fiu, din şaisprezecimile Cupei României, câştigat de juniorul familiei

AS BĂILE OLĂNEŞTI – SCM RM. VÂLCEA 2-6

Duminică, pe terenul sintetic din cadrul Stadionului „Municipal” din Zăvoi, s-a desfăşurat partida din şaisprezecimile Cupei României, dintre SCM Rm. Vâlcea şi AS Băile Olăneşti. Meciul ar fi trebuit să se dispute la Păuşeşti Măglaşi, însă cele două formaţii au convenit să se întâlnească în Zăvoi. În această partidă a avut loc un duel interesant, între tată şi fiu. Cristi Zotică, jucătorul echipei din Olăneşti, şi-a înfruntat fiul, pe Andrei Zotică, jucător legitimat la SCM. Întâlnirea a fost câştigată de Zotică Jr, care nu a avut nicio ezitare să intre mai tare la minge, chiar şi când l-a avut ca adversar direct pe tatăl său. SCM s-a impus cu scorul de 6-2. „Municipalii” au deschis scorul în minutul 23, prin Alexandru Tîrş. Cinci minute mai târziu, acelaşi jucător a dus scorul la 2-0, realizând „dubla” dintr-un penalti. Pe finalul primei reprize, în minutul 40, SCM a rămas în inferioritate numerică. Portarul Ionuţ Glăvan a fost prins pe picior greşit. Pentru a împiedica primirea golului, a jucat mingea cu mâna în afara careului, intervenţie care i-a atras cartonaşul roşu. De la marginea suprafeţei de pedeapsă, Marga a avut o execuţie de clasă, trimiţând balonul la vinclu: 2-1. Chiar şi în inferioritate numerică, juniorii lui Marius Pufu au reuşit în partea secundă să se menţină în avantaj. În minutul 64, Andrei Zotică a dus scorul la 3-1, apoi a urmat „dubla” lui Antonio Spîrleanu (a doua reuşită a fost din penalti). La 5-1, cei de la AS Băile Olăneşti au mai punctat o dată, prin Alexandru Ionescu, însă partida s-a încheiat la scor de tenis: 6-2. Mario Pistriţu a marcat ultimul gol al meciului. Înaintea ultimului fluier al arbitrului, AS Băile Olăneşti a ratat un penalti, prin portarul Popescu.