Liga 6

„Am devenit favoriţi la locul 1, dar lupta pentru titlu continuă!”

* a spus Adrian Popa, antrenorul-jucător de la Flacăra Horezu, după victoria de la Cozia Călimăneşti (1-0)

Deşi se află la prima experienţă ca antrenor, Adrian Popa reuşeşte să obţină rezultate foarte bune la cârma echipei Flacăra Horezu, unde este totodată şi jucător. După şapte runde, fotbaliştii din Treapt au maximum de puncte în Superliga judeţeană de fotbal, după ce şi-au învins, în meciuri directe, chiar în deplasare, principalele rivale: Viitorul Dăeşti (3-2) şi Cozia Călimăneşti (1-0).
Week-end-ul trecut, după ultima ispravă a horezenilor, cea de la Călimăneşti, antrenorul-jucător de la Flacăra şi-a lăudat elevii şi, totodată, coechipierii. „Am înfruntat o echipă foarte bună, care ne-a pus de multe ori în dificultate. Dar, cu ambiţie şi cu multă muncă, am reuşit să obţinem cele trei puncte puse în joc. Meciul a fost unul foarte echilibrat, dar, faţă de adversari, am avut un plus de experienţă şi poate un plus de determinare. Matache şi-a făcut treaba foarte bine şi a fost din nou decisiv, dovedind încă o dată că e un portar valoros şi un băiat de mare caracter. Una peste alta, toţi jucătorii s-au descurcat bine şi s-au ridicat la nivelul aşteptărilor. Ocaziile noastre din prima repriză s-ar fi putut răzbuna în a doua repriză, când şi adversarii au şansele lor de gol”, a declarat Adrian Popa, iar apoi a adăugat: „Viitorul Dăeşti şi Cozia Călimăneşti sunt două echipe bune şi se poate spune că meciurile împotriva acestora au fost chiar de nivelul Ligii a III-a. Am reuşit să alcătuim şi noi o trupă bună la Horezu, iar, uşor-uşor, relaţiile de joc s-au legat. Pentru noi, victoria de la Călimăneşti e una mare, la fel cum a fost şi cea de la Dăeşti. Se poate spune că am devenit favoriţi la locul 1, dar lupta pentru titlu continuă. Vom fi la fel de concentraţi în fiecare meci, sperând să ne îndeplinim obiectivul la final”. (N.C.)