CSM Bucureşti a dat recital în Sala „Traian”, iar două zile mai târziu a devenit campioana României

Joi seara, polivalenta vâlceană s-a umplut ca pe vremea Oltchim-ului. Iubitorii handbalului din judeţul nostru au venit în număr mare la sală pentru a urmări partida dintre HCM şi CSM Bucureşti. S-au aşteptat la un adevărat regal handbalistic. Campioanele României şi ale Europei nu i-au dezamăgit. Nu le-au făcut nicio concesie „municipalelor”, înscriind din toate poziţiile. Până la pauză, s-au distanţat la zece goluri (scor 19-9). „Municipalele” sperau să câştige măcar repriza secundă, însă nu s-a întâmplat acest lucru. Bucureştencele au câştigat partida de la Vâlcea de o manieră mai mult decât categorică: 37-23. Pentru CSM au înscris: I. Curea (7), Ayglon (7), Bazaliu (7), Manea (5), Bohme (4), Lobach (4), Mehmedovic (2) şi Dache (1). HCM a punctat prin: Gavrilă (5), Adespii (5), Vizitiu (4), Simion (3), Florica (3), Senocico (2) şi Stoicănescu (1). În acest meci, elevele lui Sbora şi Dinu au avut şi trei lovituri de la 7 metri ratate. La finalul întâlnirii, întrebat dacă în vară va veni la Vâlcea ca antrenor, tehnicianul celor de la CSM, Aurelian Roşca, a spus: „Hai să luăm lucrurile pas cu pas şi vom vedea ce va fi din vară”. În altă ordine de idei, după întâlnirea cu HCM, „tigroaicele” au mai rămas încă o zi la Rm. Vâlcea. Nu s-au mai întors acasă, întrucât sâmbătă după-amiază au jucat din nou în Liga Naţională, la aproximativ 100 kilometri de Râmnic, cu Măgura Cisnădie. CSM a fost mai blândă cu formaţia sibiană, în faţa căreia s-a impus la diferenţă de doar nouă goluri, cu scorul de 30-21. Acest succes i-a adus grupării din Capitală un nou titlu naţional. CSM Bucureşti a devenit campioană a României cu patru etape înainte de finalul sezonului. (S.S.)