Liga 6

CS Şirineasa s-a impus cu scorul de 2-1 în faţa ocupantei locului secund din Superligă, Cozia Călimăneşti

Sâmbătă, 10 februarie, pe terenul de la Călimăneşti, ocupanta locului secund din eşalonul de elită judeţeană, Cozia, a dat piept, într-un joc de pregătire, cu lidera din Seria a IV-a a Ligii a III-a, CS Şirineasa, fosta campioană a Vâlcii, strămutată la Petroşani. Partida s-a încheiat la scorul de 2-1 în favoarea oaspeţilor. Ceapă a marcat pentru gazde în debutul meciului, însă senegalezul Gueye Mansour a restabilit egalitatea. 1-1 a fost şi scorul pauzei. De precizat ar mai fi că gruparea pregătită acum de Dan Vasilică a jucat ultimele 10 minute ale primei reprize în inferioritate numerică, după ce vâlceanul Lucian Iordache a fost eliminat pentru injurii la adresa arbitrului. În partea a doua, acesta a fost înlocuit cu un alt jucător.
Cozia a avut momente bune de joc în actul secund, putea chiar să revină la timonă, însă nu a reuşit să profite de şansele avute. Nonis Duca a ratat poate cea mai mare oportunitate de a înscrie pentru echipa gazdă. Voinea a tranşat soarta meciului în favoarea celor de la CS Şirineasa în minutul 75, în urma unui corner. 2-1 s-a consemnat şi la final. (S.S.)